Három új kiállítótérrel bővült a megújult Ladics-ház

2024. május 1. 08:22 | Csiffáry Zsuzsanna

A gyulai Ladics-ház a 19. század elején épült barokk stílusban, jegyzői lakásként. Ladics György jogász feleségével ifjú házasként költözött a házba, majd utódai itt éltek a múzeummá alakításig. Az épület most három új kiállítótérrel bővült.

Cseresznyés János történész, a Ladics-ház vezetője elmondta, hogy a hagyományőrző családban öt generáción át megmaradtak az életmódjukat tükröző bútorok, tárgyak, öltözékek, valamint a szellemi életükről tanúskodó emlékek. A város az épület és a gyűjtemény felvásárlása után a házban múzeumot hozott létre.

Egy pályázat részeként restaurálták a műtárgyakat, a helyi közgyűjtemény szakembereinek közreműködésével kerültek eddig nem látott tárgyak az enteriőrökbe, történt digitális fejlesztés, három új, a látogatók elől eddig elzárt helyiségben, a fürdőben, a kamrában és a konyhában pedig interaktív eszközöket helyeztek el.

Cseresznyés János hozzátette, hogy a gyulai Wenckheim és Almásy családok után a Ladicsok fizették a legtöbb adót a városnak, mint mondta: igencsak vagyonosak voltak. 

– Ladics György 1834-ben született egy kimondottan szegény szarvasi evangélikus fésűs családban. Története egyértelmű sikertörténet, hiszen a nagy szegénységből tehetsége, kitartása révén küzdötte fel magát, ügyvéd és tiszti főügyész lett. Jogászi szakértelmével többek között a Wenckheim grófi családot segítette, emellett Gyulán tartott fenn ügyvédi magánpraxist – tette hozzá. 

A történész nyomatékosította, hogy a család részéről több ezer dokumentum és képeslap maradt fent, amelyeket a felújítás részeként digitális formában vizualizálták. Az archív fotókat felszínezték, illetve a mesterséges intelligencia segítségével meg is szólaltatták a család tagjait. 

 

További programok »

FEL