– A nyári időszak alatt rendszeresebbek a hosszabb autóutak, és ilyenkor egyáltalán nem mindegy, mit eszünk, mielőtt útnak indulunk. Ha a vezető nem megfelelő ételt visz be, annak álmosság, fáradtság és gyomorpanaszok lehet a következménye, ami kihathat a koncentrációra, sőt, a baleset kockázata is nő – írja a vezess.hu
A honlap az ORFK balesetmegelőzési honlapját is idézi: "A vezetés olyan tevékenység, ami során naponta 1000-1350 kalóriát égetünk el; ez hasonló energiafelhasználást jelent, mint a pihenés esetében. Ennek tudatában a vezetőnek nincs szüksége óriási energiabevitelre, naponta 2000-2500 kalória is elegendő."
– Nem szabad üres gyomorral a kormányhoz ülni, mert lecsökkenhet a vércukorszint, és szédülés jelentkezhet – figyelmeztet dr. Mari Carmen López, a Seat Cars orvosi központjainak munkatársa. – Az éhség tovább csökkenti a vezető figyelmét, mert másra koncentrál.
A nagyobb étkezések viszont álmosságot, hasi fájdalmakat, gyomorégést és felfúvódást okozhatnak – ezzel csökkentve a koncentrációs képességet –, ezért érdemes inkább szabályos időközönként kisebb mennyiségeket fogyasztani. Szintén ajánlott gyakrabban félreállni, a főétkezés után 15 perc sétát beiktatni, esetleg aludni egy keveset.
Mit NE együnk?
A kerülendő ételek közé sorolható az olajban, zsírban sült, fűszeres ételeket és a mártásokat, de ugyanígy a rizs-, bab- és tésztafélék is lefoglalhatják a szervezet figyelmét.
– Szintén kerülni kell a szénhidrátot, mert puffadást okoz, ráadásul a vezető hamar megéhezik utána. Nem ajánlják a citrusfélék, a hagyma és a paradicsom fogyasztását sem, mert savas emésztési zavarokat eredményezhet – olvasható.
Az alábbi menü tartalmazza a szükséges tápanyagokat, de elég könnyű is ahhoz, hogy ne jelentkezzenek sem emésztési problémák, sem fájdalmak.
Reggeli: két szelet pirítós, főtt sonkával vagy sajttal, gyümölcs, kávé vagy tea
Főétkezések között: vegetáriánus szendvics, víz
Ebéd: saláta, grillezett vagy sült hús, vagy hal, gyümölcs, víz és kávé vagy tea
Uzsonna: gyümölcs, joghurt, víz
Forrás: vezess.hu