A lepke hernyóját Békéscsaba Jamina városrészében, egy családi ház kertjében találták. A sziklakertből mászott elő, s vélhetőleg a konyhakertben termesztett paradicsom, illetve burgonya ültetvényeken fejlődhetett ki. Békéscsaba térségében ez az első ismert adata a fajnak. Néhány évvel ezelőtt (2019-ben) Dévaványán, a KMNPI Túzokvédelmi Állomásának kéményéből került elő egy kifejlett lepke.
A halálfejes szender egy mediterrán és szubtrópusi elterjedésű faj, melynek egyedei Magyarország területén rendszeresen megjelennek vándorlásuk során. A nőstények hazánkban is szoktak tojásokat elhelyezni, főként a burgonyafélék családjába tartozó növényfajok szárán. Az imágókat nagyon nehéz megtalálni, mert főként éjszaka mozognak, a nagyméretű hernyókat viszont könnyebb.
Nagy és erőteljes testű faj. A feje nagy és lapos, melyen nagyméretű szemek ülnek. A csáp is vastag a hosszához képest. A tor barnás-bársonyfeketés. A toron megfigyelhető a „halálfejre” emlékeztető fehéres-sárgásfehér színű mintázat. A potrohgyűrűk kétoldalt élénk aranysárga színűek és szőrözöttek.
Hernyóinak testhossza akár a 10 cm is elérheti. A testük alapszíne sárgás, sárgászöld, melyeken kék színű keresztsávok láthatók. A hernyók a talaj 20-30 cm mélységében bábozódnak be az ősz folyamán. Az erős talaj menti fagyok viszont elpusztíthatják őket.
Forrás: Körös-Maros Nemzeti Park
Kifejlett halálfejes lepke
(Forrás: https://jasius.hu/lepidopterology/achatr.html)