Gombából építenék a jövő műholdjait

2021. május 26. 16:09 | behir.hu

Az űrtechnológia folyamatosan fejlődik, ezzel együtt pedig a Föld körül keringő hulladékok, használaton kívüli eszközök és törmelékek száma is megnövekedett. A fejlesztés az űrszemét mennyiségét hívatott csökkenteni.

 

Néhány hete az egész világ azon izgulhatott, hová csapódik be egy irányíthatatlanná vált kínai rakéta. Az objektum április végén kezdett zuhanni a bolygónk felé, és nagy része már az előtt megsemmisülhetett, mielőtt belépett a Föld légkörébe. A Kínai Űrügynökség szerint végül a Hosszú Menetelés 5B nevű rakéta a Maldív-szigetektől nem messze ért földet. Ez azonban csak egyike azon technikáknak, amik előbb utóbb (űr)szemétként végzik.

– Ahogy fejlődik az űrtechnológiánk, úgy gyülemlik a Föld körül keringő szemét. A már használaton kívüli rakéták, műholdak, egyéb űreszközök és azok törmelékei nagy számban vannak jelen bolygónk körül, és egyre nagyobb fenyegetést jelentenek a még működő űreszközökre - írja a National Geographic.

Rengeteg szakértő dolgozik azon, hogy megoldást találjanak a problémára. Közéjük tartozik Max Justice kiberbiztonsági szakember is, aki hosszú időn át tevékenykedett az űriparban. A szakember célja most az, hogy micélium szálakból hozzon létre műholdakat

– A fehérjében gazdag anyagot gombákból vonják ki, az utóbbi időkben pedig több kutató is kísérletezni kezdett azzal, hogy a környezetbarát, olcsó, erős és nem szennyező alapanyagból különböző tárgyakat hozzanak létre. Kialakítottak már gomba alapú csomagolóanyagot, műbőrt, koporsót, sőt még szörfdeszkát is – olvasható a cikkben.

Az inspirációt a Doi Takao, a Kiotói Egyetem munkatársa által vezetett projekt jelenti. A japán szakértő csapatával azon dolgozik, hogy fából hozzanak létre kevésbé szennyező műholdakat.

– A micélium előnye a fával szemben, hogy típustól függően erősebb, jobban ellenáll a tűznek és a hidegnek, könnyebb, rugalmasabb, illetve fenntarthatóbb. Egy micéliumból készült űreszköz széteséséhez nagyon nagy energiára lenne szükség az űrben, ami valójában előny, hiszen csökkentené a veszélyes törmelékek kialakulását – fogalmazott Justice.

Forrás: National Geographic

FEL