Glokális sarok: Csabai levegő

2021. november 30. 13:42 | behir.hu

Milyen hatással van gyorsan változó világunk Békéscsabára és csabaiként tudjuk-e ezeket a változásokat befolyásolni? A rovat a nagyvilágból érkező impulzusok által alakított és arra reflektáló helyi ügyeinket vizsgálja az ökológiai fenntarthatóság szemüvegén keresztül.

A-ból B pontba való eljutásunknak köszönhetően mintegy 8 milliárd tonna szenet bocsátunk ki a levegőbe évente a Földön. Ezzel az ágazat 16%-kal részesedik a globális szén-dioxid üvegházhatású gáz (ÜHG) kibocsátásából. Majdnem ennyi az épületek energiafogyasztásából származó emisszió, de még mindig az ipar vezet (24%).

Ugyanakkor Magyarországon az elmúlt években a közlekedési ágazat vált a legnagyobb CO2 kibocsátóvá, ami a teljes nemzeti kibocsátás 23%-át jelenti. A közúti közlekedés kibocsátása 2019-ben 6%-kal, 2013 óta pedig összesen 46%-kal nőtt. A nyolcvanas évekhez képest, folyamatosan növekedve, mára az akkori szint kétszeresét, 15 millió tonna CO2-t bocsátunk ki a levegőbe. Az fejenként 1,5 tonna üvegházhatású gáz.

Békéscsabán jó a helyzet. 2019-ben 22 ezer autóval, naponta 214 ezer kilométert utazunk a városban. Jelentősebb ipari kibocsátás híján, ezzel 37 ezer tonna CO2-t pöfögtünk a levegőbe. Ez a mennyiség csak a hatoda a csabai energiafogyasztásunknak és mindössze hetede a város összes ÜHG-kibocsátásának.

A megye minden negyedik autója a megyeszékhelyen fut. A közúti közlekedésből származó károsanyag- és CO2-kibocsátás tipikusan nagyvárosi probléma. A városoknak óriási felelőssége van a klímavédelemben, az életminőség javításában. Nincs könnyű feladata: burkol, hogy a porszennyeződést csökkentse; sebességet korlátoz, elkerülő utakat és kerékpárutakat épít, hogy a belvárosi szennyezést mérsékelje. Békéscsaba okos város, ma már vannak elektromos töltőállomásaink, szenzoraink városszerte, amik a levegő minőségét is mérik, útfelújítási és -építési projektek zajlanak, ami a modernizáció és a városfejlődés alapfeltétele.

Jó az irány, a város infrastrukturális fejlettségében lassan elérjük az európai nagyvárosok ezredfordulós szintjét. Nem szabad megtorpanni, követni kell őket, sőt élenjárónak lenni a fenntartható városfejlesztési stratégiákban. Ebben ne maradjunk le évtizedekkel. Legyenek olyan modern, fenntartható úthálózataink, ahol a környezet-ökológiai és klímavédelmi szempontok maximálisan érvényesülnek. Nincs már időnk a teszetosza utánkövetésekre. Ha eddig nem is, de a következő években már a leghangsúlyosabbnak kell lenni a zöld és kék infrastruktúrák mellet a hagyományos, azaz szürke infrastruktúra fenntartható, vagy zöld szemléletben történő tervezésnek.

Mi csabaiak tiszta levegőjű várost szeretnénk, amiért erőnk és lehetőségeinkhez mérten igyekszünk tenni is: sétálunk, bringázunk és villanyautót használunk.

Mi így gondolkodunk globálisan és cselekszünk lokálisan!

Dr. Duray Balázs

További programok »

Itthon

A cél közös és egyértelmű: Tegyük szebbé a környezetünket!

A Körösvidék Alapítvány a Fidesz Békéscsabai Szervezetével közösen idén is csatlakozott a TeSzedd! elnevezésű országos kezdeményezéshez. Az akció hazánk legnagyobb önkéntes hulladékszedési mozgalma, amelyet idén 13. alkalommal hirdettek meg. Az egész országra kiterjedő kampány célja, hogy önkéntes megmozdulás részeként közösen varázsoljuk tisztábbá környezetünket.
2025. április 10. 16:46