Feléled idén a turizmus, a legtöbben a mediterrán strandokat veszik célba

2022. május 10. 10:40 | behir.hu

A vállalkozások próbálták amennyire csak lehet átvészelni az elmúlt két évet és megmenteni a munkahelyeket.

Évente több mint 700 millió turista utazik Európa-szerte, a turizmus csak 2019-ben 38 millió munkahelyet és a régió GDP-jének valamivel több mint 5,6 százalékát adta. A világjárvány, a bezárások, az utazási tilalmak vagy korlátozások következtében azonban sok európai országban kiapadt ez a jelentős gazdasági forrás, így a vállalkozások próbálták amennyire csak lehet átvészelni az elmúlt két évet és megmenteni a munkahelyeket. Az erőfeszítések ellenére 2020-ban már csak 35 millió ember dolgozott az ágazatban, azóta feltehetően még kevesebben, és jelenleg is számos város szenved még a járvány következményeitől.

Vannak országok és régiók, amelyek kifejezetten a turizmusra fókuszáltan kívánják újra aktivizálni gazdaságukat, amelyeknek most a járvány után új kihívásokkal kell megküzdeni: a fokozódó inflációval, az elharapódzó energiaárakkal, valamint az orosz–ukrán háború következményeivel. Minden kihívás ellenére azonban az európai utazási hangulat egyre javul az Európai Turisztikai Bizottság felmérése szerint.A közvélemény-kutatásban részt vevők 77 százaléka tervezett utazást 2022 áprilisa és szeptembere között, és ebből 56 százalék várhatóan másik európai országba látogat.

A legvonzóbb úti célok között a mediterrán térség szerepelt, azon belül is a legkedveltebb Spanyolország, amit Olaszország, Franciaország, Görögország és Portugália követ.

Az utazási kedv javulását jól mutatja a kereskedelmi járatok számának növekedése is, amely először könyvelhetett el magas számokat el a pandémia kitörése óta.

2022 márciusában 156 százalékkal nőtt a kereskedelmi járatok száma az Európai Unióban 2021 márciusához képest. Idén márciusban 389 ezer volt a kereskedelmi járatok száma, szemben a 2021-es 151,2 ezerrel és a 2020-as 296,4 ezerrel. A pandémia előtti idők forgalmát még nem érte el az idei, amikor 530,4 ezer volt a járatok száma. A Lufthansa-csoport is az utasok számának növekedéséről számolt be, az első negyedévben több mint négyszeresére, 13 millióra nőtt a számuk 2021 azonos időszakához képest, amikor 3 millió fő utazott velük ugyanebben az időszakban. A Nemzetközi Repülőterek Tanácsa (ACI) szerint a legjobban teljesítő piacok között volt Spanyolország és Portugália is.

Az európai hotelek is egyre keresettebbek, az elmúlt hónapokban a szobafoglalások száma elérte a járvány előtti adatok 70 százalékátRobin Rossmann, az STR globális vendéglátóipari elemzőcég ügyvezető igazgatója szerint. A vállalat május közepére várja, hogy a kihasználtság elérje akár a 2019-es szint 90-100 százalékát. A légitársaságok is próbálják megfogni a turistákat – egyre több járatot hirdetnek és kedvezményeket is kínálnak. A Wizz Air például júniustól tíz új járatot is indít, így Budapestről eljuthatunk közvetlenül Szardínia, Ibiza és Palma de Mallorca repülőterére. Amennyiben inkább Görögországot látogatnánk meg, úgy már arra is van lehetőség Korfu, Hanía, Iráklion, Míkonosz, Szantoríni, Kosz, Rodosz és Zákinthosz szigetére is lehet jegyet foglalni.

Az utazást könnyíti, hogy májustól Olaszország és Görögország is enyhítette a járványkorlátozásokat a csúcsszezon előtt.A görög nyaralásnál már csak repülés közben és a repülőtereken kötelező a maszkviselés, míg Olaszországban a tömegközlekedési eszközökön, a mozikban, valamint minden egészségügyi intézményben és idősotthonban kell viselni a maszkot. A teljes híranyagot itt olvashatják az érdeklődők. 

Forrás: VG 

 

További programok »

FEL