Ha van régóta használaton kívüli ébresztőórája, távirányítója, játékautója, bizonyára tapasztalta már, hogy mi történik velük, amikor elfelejtti kivenni az elemet. Egy fehér, porszerű anyag szivárog ki belőlük, mely sokszor alkalmatlanná teszi a készülékeket a további használatra. Az elemek működésük során energiát szabadítanak fel, a bennük lévő vegyi anyagok pedig gázt képeznek - olvasható a Femina.hu-n. Ha túl sok energia szabadul fel, a cella felszakadhat, és szivárgás léphet fel. Normális esetben a cella elég erős ahhoz, hogy ellenálljon a felgyülemlett gázoknak, az elem tömítése megakadályozza a szivárgást. Amikor azonban egy készülék használaton kívül van, akkor is rendszeresen ellenőrizni kell az elem töltöttségi szintjét. Ez fokozott megterhelést jelent az elem számára, így nagyobb a szivárgás veszélye.
Ha két, három vagy négy ceruzaelem kell egy készülékbe, ajánlott ugyanolyan márkájúakat és egyforma energiaszintű elemeket használnia. Az elemek összekeverése ugyanis egyensúlyhiányt okoz: az erősebb ilyenkor kompenzálni próbál, ami miatt túl gyorsan lemerül, így megnő a szivárgás veszélye.
Ha észleli az elem szivárgását, minél előbb vegye ki a készülékből - lehetőleg jól szellőző helyiségben, és kesztyűben tegye. Az eltávolítást követően a kiszivárgott, rászáradt anyagtól meg kell tisztítani a készüléket. Ezt megteheti egy száraz, régi fogkefével. Ügyeljen rá, hogy a kiszivárgott anyag ne kerüljön érintkezésbe a bőrével! Az elemeket tegye műanyag zacskóba, és vigye élelmiszerboltokban, drogériákban, benzinkutakon található elemgyűjtő helyre.
Forrás: Femina.hu