Pár nap múlva véget ér a 2016-os esztendő, és talán lesz idő, hogy megálljunk egy kicsit, visszagondoljunk a lassan mögöttünk hagyott, eseménydús évre.
Tekintsék meg év végi összefoglalónkat, amelyben havi bontásban igyekeztünk összeszedni Önöknek néhány emlékezetes pillanatot.
Köszönjük, hogy néztek, olvastak bennünket 2016-ban, és várjuk Önöket a behirrel, a 7. Tv csatornájával és a Csabai Mérleggel az új évben, 2017-ben is!
2016 JANUÁR
Új autók az Előrénél és a BRSE csapatánál
12 lila-szürke és egy fehér Volkswagennel gyarapodott a Békéscsaba 1912 Előre csapata januárban.
Az autókat a Porsche Hungaria biztosította a csapat számára. Az Előre vezetősége az NBI-be jutásért jutalmazta meg a játékosokat, illetve így igyekeztek motiválni őket a jobb teljesítmény érdekében. A Porsche Hungária a BRSE csapatának is átadott egy autót.
Ezután nemcsak a játékosok meze, de az új autók is lilák voltak a Békéscsaba 1912 Előre csapatában. A labdarúgókat a Porsche Hungaria támogatta, a klub-vezetés ötlete nyomán. A vállalat egyébként nem először tett így, hiszen a nemzeti bajnokság több csapatát is szponzorálják.
A cég támogatási szerződést írt alá a Linamar-Békéscsabai Röplabda SE-vel. Az autó átadóján elhangzott: remélik, hogy a most megkötött megállapodás hosszú távú lesz majd.
Irodalmi est - a világhírű Ektomorf énekese volt a vendég
Klasszikus és kortárs írások kerültek terítékre a januári első Békéscsabai Irodalmi Esteken.
A színészek – Presits Tamás és Tomanek Gábor - először a már világhírű Ektomorf zenekar frontemberének Farkas Zoltánnak az önéletrajzi könyvéből olvastak fel részleteket, aztán az énekes beszélt a pályafutásáról, arról hogy honnan is indult és milyen tervei vannak a jövőre nézve.
Elmondta, a csapatuk februárban készül egy negyven állomásos amerikai turnéra és utána azonnal Kínába utaznak koncert körútra.
A szervező elmondta, az irodalmi est a februárban lesz tízéves.
Mandarinrécét láttak jnuárban olvasóink Békéscsabán, az Élővíz-csatornán, és jelezték nekünk.
A réce egyedül volt, pedig ez a madár arról híres, hogy a hím és a nőstény élete végéig együtt marad, és utódaikat is párban nevelik. Éppen ezért lett a mandarinréce-pár a házastársi hűség és boldogság jelképállata.
A mandarinréce közepes méretű ázsiai díszmadár, amely a lúdalakúak rendjébe, ezen belül a récefélék családjába tartozik. Valaha igen elterjedt volt Kelet-Ázsiában, de mára veszélyeztetett fajjá vált. Víz közeli lombos erdők lakója.
A békéscsabai vadkacsák igen befogadóak, az elmúlt esztendőkben egy-egy házi kacsa tűnt fel közöttük, most a mandarinréce is biztonságban érezte magát közöttük.
Képviselők, vállalatvezetők, intézményvezetők, rendvédelmi szervek elöljárói, illetve a sajtó képviselői kaptak meghívást a város vállalkozóinak tartott újévi fogadására, a városháza dísztermébe.
Hagyomány Békéscsabán, hogy az önkormányzat minden évben ezzel a programmal fejezi ki köszönetét a tisztességgel adózó vállalkozásoknak. Hiszen ők azok, akik adóforintjaikkal tesznek azért, hogy a megyeszékhely fel tudjon zárkózni, még élhetőbb legyen mindenki számára.
Szarvas Péter polgármester beszédében elmondta, méltán lehet büszke a város, hiszen számtalan fejlesztés zárult le 2015-ben. Az Orosházi úti felüljáró és a Szerdahelyi úti aluljáró is megnyílt a forgalom előtt. A kórházi fejlesztések keretében megkezdték a munkát a szakemberek az új épületszárnyban, de az ivóvízminőség fejlesztési program is a 2015-ös évhez köthető.
Idén 18 milliárd forint jut a vidéki kultúrára, Békéscsaba 526 milliót kap
Idén 18 milliárd forint jut a települési önkormányzatoknak az általuk fenntartott előadó-művészeti szervezetek támogatására.
Ebből Békéscsaba önkormányzata 526 millió forintot kap, melyet a Jókai színház, a Békés Megyei Könyvtár, a Munkácsy Mihály Múzeum és a Napsugár Bábszínház között oszt szét - tudtuk meg januárban.
A kultúráért felelős miniszter határozata alapján az önkormányzat - a tavalyi évhez hasonlóan - 526 millió forint támogatást juttat el a Békés megyei érdekeltségű kulturális intézmények számára.
Kiss Tibor alpolgármester elmondta, tavaly az önkormányzat a közművelődési és a kulturális intézményeknek 676 millió forintot különített el.
Januárban találtak gazdára az első Csaba kártyák, folyamatosan kérhették a békéscsabaiak a többféle kedvezményre jogosító plasztik lapot, amely február 1-jétől vált használhatóvá. A kártyát akár interneten keresztül is igényelhették, de átvenni csak személyesen lehet.
Mint azt Szarvas Péter polgármester az első kártya átadásakor elmondta, az egész rendszer mögött az a gondolat áll, hogy a csabaiak kedvezményesen tudják igénybe venni a szolgáltatásokat. S ha egy vállalkozás ügyesen és kreatívan kezeli a kedvezményeket, akkor forgalombővülést tud elérni – jegyezte meg a polgármester, hozzátéve, hogy a tervek szerint lesz ifjúsági Csaba kártya a 14 és 18 év közötti fiataloknak, illetve családi kártya is.
Januárban adták át az Ihász utcai felüljárót a gyalogosoknak. A Nemzeti Infrastuktúra Fejlesztő Zrt. felhívta a figyelmet, hogy a repülőhídon kerékpárral tilos közlekedni, csak a biciklit tolva lehet átmenni.
A korábbihoz képest szélesebb és erősebb felüljárót tavaly (2015) novemberben kellett volna átadni, ám a korlát nem a terveknek megfelelően készült el.
A szakemberek mindkét irányból pótolták a hiányosságokat, így januárban utat nyithattak a járókelőknek, akik örömmel vették, hogy nem kell nagyot kerülniük, ha gyalog vagy kerékpárral Jaminába szeretnének átjutni vagy a belvárosba jönnének.
A magyar kultúra ünnepén, gálaműsor kíséretében adták át a "Békéscsaba Kultúrájáért” kitüntetést a Csabagyöngyében Mlinár Pálnak és a Szeretlek Békéscsaba Egyesületnek.
Mlinár Pál néptánc-pedagógus magas színvonalú tevékenységéért, példamutató, szakmai alázattal végzett munkájáért Szarvas Péter polgármestertől vehette át a "Békéscsaba Kultúrájáért” kitüntetést.
- Két embernek kell, hogy kiemelkedően megköszönjem ezt. Az egyik, aki bevitt engem a csalitosba és elindított a pályán, Born Miklós – mondta elcsukló hangon az ünnepelt. A másik, aki ezen a hosszú úton keresztül támogató segítségével mindig mellettem volt, Marika - mutatott a közönség soraiban helyet foglaló feleségére Mlinár Pál, aki eközben már nem tudta visszatartani könnyeit.
Az este másik ünnepeltje a Szeretlek Békéscsaba Egyesület volt. A rangos kitüntetést az egyesület elnöke, Frankó Attila vette át Kiss Tibor alpolgármestertől.
- Több ember munkája van ebben, az egyesület 15 tagú. Úgy gondolom, hogy a siker mindig sok ember jó szándéka, sok ember munkájából tevődik össze. Én csak összefogom ezeket az embereket. Mindig megtalálom a megfelelő munkatársakat, akik nagyszerűen dolgoznak, és rendkívül büszke vagyok rájuk. Ezt a díjat Józsa Mihály barátomnak ajánlom, akivel elkezdtük az irodalmi esteket, csak sajnos 2014-ben eltávozott az élők sorából – fejezete ki köszönetét Frankó Attila.
Nem született döntés a közgyűlésen a gerlai Wenckheim kastély ügyében. Az épület évek óta rossz állapotban van. A jelenlegi tulajdonosnak 2011-ben azzal a feltétellel adta el Békéscsaba önkormányzata az épületet és udvarát, hogy felújítja azt, ám ez azóta sem történt meg. A januári közgyűlésen arról határoztak volna, hogy a város visszavásárlási jogát három évvel meghosszabbítják.
A gerlai Wenckheim-kastélyban egykor iskola működött, de nagyjából 20 éve az oktatás megszűnt. Azóta az épület állapota egyre csak romlik. A gerlaiak most azért küzdenek, hogy felújítsák az egykori kastélyt. A szebb napokat is megélt épületet 2011-ben nyílt árverésen adta el Békéscsaba önkormányzata a SatisBau Építőipari Kereskedelmi Szolgáltató Kft.-nek azzal a feltétellel, hogy a cég vállalja a felújítást.
A visszavásárlás lehetőségéről vita alakult ki a képviselők közt a januári közgyűlésen.Végül arra jutottak, hogy nem rendelkeznek minden szükséges információval a döntéshez. Ezért egyeztetést kezdeményeznek a kastély tulajdonosával, az épület sorsáról pedig később határoznak.