Dr. Berg Márta főügyész a vármegyében elrendelt nyomozások számából eredő munkateher-növekedés kezelése mellett az előző év kihívásai közé sorolta az online térben elkövetett bűncselekmények elszaporodottságából és a gyermekek védelméről szóló törvény módosításából eredő feladatokat. A főügyész kiemelte, hogy racionális munkaerő- és költségvetési gazdálkodással a vármegyei ügyészi szervek színvonalasan tudták ellátni tevékenységüket a beszámolási időszakban.
A főügyész szóbeli értékelését kiegészítve dr. Havrán Ákos büntetőjogi főügyészhelyettes arról számolt be, hogy a növekvő ügyszám miként határozta meg az eljárásjogi intézkedések arányait 2024-ben. Kifejtette, hogy a vármegyei ügyészségek kiemelt figyelmet fordítanak a bírósági útról elterelő, a beismerést ösztönző és az eljárást gyorsító intézkedések alkalmazására, amelynek eredményeképpen javulás mutatkozott az időszerűségi mutatókban is.
Dr. Juhász Lajos közjogi főügyészhelyettes a közérdekvédelmi szakágban enyhén csökkenő számokról adott tájékoztatást az évértékelőn. Ez a folyamat azonban nem érintette a környezetvédelmi tárgykörű intézkedéseket, továbbá a fiatalkorúak ügyeiben történt eljárás kezdeményezéseket és a gyermekvédelmi intézményeknél folytatott törvényességi ellenőrzéseket, amelyek esetében a proaktív ügyészi hozzáállásra tekintettel növekedés volt tapasztalható.
Dr. Lajtár István legfőbb ügyész helyettes előadásában rámutatott arra, hogy a büntetőjogi szakágban továbbra is figyelmet kell fordítani az eljárás gyorsítását lehetővé tevő jogintézmények alkalmazására, míg a közérdekvédelmi szakterületen az ügyészi eljárás kezdeményezésekre kell hangsúlyt fektetni. A legfőbb ügyész helyettes kifejtette, hogy a beszámoló adatai alapján a vármegye ügyészei szakszerűen, jogszerűen és időszerűen végezték el a feladataikat az előző évben, és megköszönte a vármegyei ügyészség valamennyi munkatársának a helytállást.
Forrás: Békés Vármegyei Főügyészség