A felajánlott tárgyak között van egy 1874-ből származó fényképalbum, amelyet a zeneszerző Hunyadi László című operája bemutatójának 30. évfordulóján, a 200. előadás emlékére kapott a Nemzeti Színháztól. Erkel karmesteri pálcájának faragott, elefántcsontból készült díszfogantyúja, valamint egy korabeli fénykép Liszt Ferencről, a zeneszerző pálya- és intézményalapító társáról szintén a gyulai múzeumhoz kerül, ahogyan egy névjegykártya is, melyet Liszt adott Erkelnek.
Somogyváry Ákos, Erkel Ferenc szépunokája elmondta, a felajánlás március 15-én érkezett Szőnyi Mártától. Amennyiben a járványhelyzet engedi, június 15-én, Erkel Ferenc halálának és a Himnusz születésének évfordulóján tartanák a hivatalos átadót.
Az Erkel család 1808 és 1841 között lakott a gyulai, Apor téri klasszicista épületben, amely egykor a németgyulai iskolának és tanítói lakásnak is helyet adott. A múzeum gyűjteményét a zeneszerző testvére, az orvos Erkel Rezső alapozta meg azzal, hogy bátyja két ezüstserlegét és ezüst babérkoszorúját 1896-ban átadta a városnak. Tíz évvel később, 1906-ban Erkel legértékesebb emléktárgya, az aranykoszorú is a múzeumba került.
A zeneszerzőhöz kapcsolódó relikviák tervszerű gyűjtése 1958-ben kezdődött meg, az évtizedek alatt számos dokumentummal és személyes tárggyal bővült a hagyaték. Az Emlékházat 2011-ben újítottak fel, és jelenleg azon dolgoznak, hogy a kiállítást minél több interaktív okoseszközzel gazdagítsák.
Forrás: MTI