Elfogadhatatlan az az európai bizottsági javaslat, amely a zöldség-gyümölcs termelői szervezeteknek nyújtható kiegészítő nemzeti költségvetési támogatást jelentősen csökkentené és a visszatérítési lehetőséget megszüntetné - jelentette ki Erdős Norbert európai parlamenti képviselő az EP Mezőgazdasági és Vidékfejlesztési Szakbizottságában, Brüsszelben.
Az Európai Bizottság által javasolt módosítás ugyanis a nemzeti költségvetési hozzájárulás mértékét jelentősen, egy százalékra szorítaná le. A jelenlegi szabályok alapján a zöldség-gyümölcs ágazat a termelői csoportok által forgalmazott termék értéke után kapja a támogatást. Így az elérhető legnagyobb támogatás a tagállamban előállított zöldség-gyümölcs értékének 4,6 százaléka lehet. Azokban a tagállamokban, ahol a termelői csoportok csak kis hányadát forgalmazzák a megtermelt zöldség-gyümölcsnek - ez sajnos igaz Magyarországra is -, a teljes ágazatra vetített támogatás jelentősen elmarad a lehetséges maximumtól.
– Ahhoz, hogy az egyes tagállamok zöldség-gyümölcs ágazatának nyújtott támogatás ne legyen jelentősen eltérő, szükséges, hogy az alacsony szervezettséggel rendelkező tagállamok megfelelő mértékű kiegészítő nemzeti költségvetési támogatást nyújthassanak. Ezért érdekünk, hogy e támogatás mértéke a javasolt egy százalék helyett továbbra is elérje a jelenlegi 3,68 százalékot - tette hozzá a fideszes poltikus. Phil Hogan mezőgazdasági biztosnak címzett felszólalásában Erdős Norbert emlékeztetett, a nemzeti költségvetési támogatás nélkül a termelői szerveződés újra gyengülne, pedig a jelenlegi 18-19 százalékos hazai szintet tovább kellene erősíteni.
Erdős Norbert másrészt kifejezetten kérte az öntözött területek növelésénél a szigorú vízügyi feltételek egyszerűsítését és enyhítését. Különösen a vízmennyiségnél kellene pontosabb meghatározás, s csak azt a vízbázist kellene vizsgálni, amelyik az öntözött területtel közvetlenül érintkezik.
A magyar vidékfejlesztési program a 2007-2013-as támogatási időszakban rendelkezésre álló összeg többszörösét, mintegy 54 milliárd forintot szán öntözésfejlesztésre. A program keretein belül a nyáron 49 milliárd forintos pályázati felhívás jelent meg a mezőgazdasági vízgazdálkodási ágazat fejlesztésére, az öntözött területek növelésére. A kertészeti ágazat esetében összesen 4,5 milliárd forint már rendelkezésre áll erre a célra, amelyre az érintettek az ültetvénytelepítést támogató felhívás keretében pályázhatnak.