Egy a Guardian-ban megjelent cikk arra hívja fel a figyelmet, hogy a negyven év felettieknek a heti hatvan óránál több munka többet árt, mintha nem csinálnának semmit. Az állítást a Melbourne Institute of Applied Economic and Social Research felmérésére alapozzák, a kutatás szerint negyven felett heti 30 óránál többet nem szabadna dolgozni.
A kutatásban 3000 férfi és 3500 nő vett részt. A vizgálatban a hangos olvasást és az alanyok memóriájukat tesztelték. Ezen a teszten kevesebb pontszámot értek el azok, akik teljes állásban dolgoznak, sőt ők rosszabbul teljesítettek azoknál, akik egyáltalán nem dolgoznak. Vagyis a vizsgálat szerint megdőlni látszik az a teória, amely szerint a szellemi frissesség megtartásához elengedhetetlen az, hogy az illető dolgozzon.
A felmérés során nem vizsgálták, hogy a különböző munkák milyen módon befolyásolják az eredményt, de ennek ellenére is a kutatók szerint az lenne az ideális, ha a heti munkaóra száma nem lépné túl a harmincat. „A munka kétélű kard. Részben serkenti az agyi aktivitást, de a hosszú munkaidő fáradtságot és a stresszt okozhat, ami potenciálisan károsíthatja a kognitív funkciókat. A teljes munkaidő (heti 40 óra) még mindig jobb, mintha nem dolgozik semmit sem az illető, de ekkor már nem lehet maximalizálni a pozitív hatásokat” – állítja Colin McKenzie a kutatás vezetője.
Az eredményt az is befolyásolhatja még emellett, hogy az illető mennyit pihen év közben.