"Elmentek messze, mert ott a szívekbe nem költözik a tél"

2016. november 27. 15:03 | Balázs Anett

Egy nap alatt akár 900 kilométert képes megtenni, az elefánt után ennek az állatnak van a legnagyobb hangja és ez a legnagyobb testű madár. Ez bizony a daru. A nagy madarak vonulása szeptember második felében kezdődött, és általában novemberben éri el a csúcsát. A Kárpát-medencében több éjszakázó helye van a darvaknak, az egyik legjelentősebb a Körös-Maros Nemzeti Parkban, a kardoskúti Fehértónál található, ahol csúcsidőszakban, november közepén egyszerre akár 25-30, sőt 40 ezer példányra is számítani lehet.

A még Magyarországon tartózkodó darvak napközben a környező kukoricaföldeken táplálkoznak, majd alkonyat előtt 2-2,5 órával kezdenek csapatokba verődni az előgyülekező helyeken, ahonnan aztán együtt, több ezres csapatokban “húznak be” éjszakázni a szikes tóra. Ez a naplemente idején játszódó “behúzás”, illetve a napfelkeltekor megfigyelhető “kihúzás” a két leglátványosabb esemény a darvak napi életében – tudtuk meg Kotymán László természetvédelmi tájegységvezetőtől.

A daru egyike a legmagasabb termetű madaraknak. Egy példány elérheti az egy méteres magasságot is, emellett igen intelligens állatok.

– Rendkívül intelligens jószágról van szó, tehát ha csapatban is mozog, látszik ez az intelligencia, ahogy megválasztják az éjszakázó helyet, a táplálkozó helyet. Azokat a zavaró tényezőket próbálják kiszűrni, ami a csapat mozgását befolyásolhatják, tehát elkerülik a zavaró körülményeket. De például ha látnak egy kombájnt, lekövetik és tudják, hogy hol van a kukorica – árulta el Kotymán László, a Körös-Maros Nemzeti Park Igazgatóság természetvédelmi tájegységvezetője.

Amikor besötétedik, akkor rendkívül hangos krúgatással szinte egyszerre indulnak meg a tó felé. Egyes példányok berepülnek, mások begyalogolnak a vízbe. A krúgatás az egyik legerősebb hang a természetben, leginkább tülköléshez, vagy trombitaszóhoz hasonlítható. Nagy élmény, ahogy több ezer nagy madár egyszerre kezd rá. Ezt a vonulást sokan előszeretettel nézik.

– Nagyon-nagyon ritka, hogy itt a közelünkben, ilyen távolságra, ennyi madarat lásson az ember. Nagyon jó érzés látni. Sokszor figyeljük reggel, mikor húznak kifelé észak irányban, a város fölött mennek el. Ez a hangzavar, ez az érintetlen terület nagyon szép itt. Minden évben szinte már rászoktunk, hogy legalább egy, de valamikor két alkalommal kijövünk ide – fogalmazott Pipis László, aki párjával Orosházáról jött, hogy a különleges természeti jelenséget megnézze.

A darvak jellemzően az első komolyabb fagyok beköszöntéig, november végéig, december elejéig maradnak a kardoskúti Fehértó környékén, majd Szicílián, illetve a Boszporuszon át jutnak el észak-afrikai, tunéziai és szudáni telelőterületeikre. A szakemberek nem tudják, mi az oka, hogy idén az enyhe idő ellenére miért indultak el korábban vándorútjukra a darvak. Európa-szerte folyik egy daru-szinkronszámlálási program, amellyel próbálják feltérképezni, mikor, merre vonulnak pontosan a madarak.

Ezek is érdekelhetik

FEL