A Magyar Kereskedelmi és Iparkamara 2008 óta rendezi meg a hároméves képzést végző és szakmát szerző középiskolásoknak a Szakma Kiváló Tanulója Versenyt (SZKTV), illetve az Országos Szakmai Tanulmányi Versenyt (OSZTV), amely az érettségit is adó, 5 éves technikum végzőseinek szól. A Békés Vármegyei Kereskedelmi és Iparkamara és a Kulturális és Innovációs Minisztérium közös versenyének célja, hogy a gyakorlatigényes, „fizikai” szakmák reflektorfénybe kerüljenek a „Szakmát a kézbe” szlogen jegyében.
– Célunk, hogy a szakmák számára presztízst szerezzünk és bemutassuk a Békés vármegyében tanuló tehetségeket. Kizárólag végzős tanulók jöhetnek. A Szakma Kiváló Tanulója Versenyre a hároméves szakképző iskolákból várjuk a végzősöket. Az Országos Szakmai Tanulmányi Versenyre a technikumukból jönnek a végzősök – ismertette Békés Vármegyei Kereskedelmi és Iparkamara szakképzési osztályvezetője. Mészárosné Szabó Anna hozzátette: a fiatalok eddig mindig papíron írták a dolgozatot, viszont ebben az évben, január 12-étől már számítógépen töltik ki a területi válogató tesztet.
Jelenleg a területi előválogató zajlik minden vármegyében. Amikor ott jártunk, éppen a gépgyártástechnológiai technikusok és a vendéglátásszervezők versenyeztek egymással. A legjobbak bejutnak az országos előválogatóra, amelyet többnyire Budapesten és a nagyobb vidéki vármegyeszékhelyeken rendeznek meg. A döntőt április 24–26-án rendezik meg a Szakma Sztár Fesztiválon.
– Nagyon kihúzhatjuk magunkat és nagyon büszkék lehetünk, mert mindig ott vagyunk az élbolyban. A Békéscsabai Szakképzési Centrum diákjainak eredménye mindig kimagasló – fogalmazott a szakképzési osztályvezető.
Melyek most a legnépszerűbb szakmák a fiatalok között?
A Szakma Kiváló Tanulója Versenyre, illetve az Országos Szakmai Tanulmányi Versenyre Békés vármegyéből 542 Békés vármegyei diák nevezett, ez az országban az egyik legmagasabb szám.
A Békés vármegyei fiatalok az alábbi szakmákban mérettetik meg magukat: gépgyártástechnológiai technikus, vendéglátásszervező, cukrász, cukrász szaktechnikus, magasépítő technikus, logisztikai technikus logisztika és szállítás szakmairány, irodai titkár, kereskedő és webáruházi technikus, pincér - vendégtéri szakember, szakács, asztalos, kereskedelmi értékesítő, hegesztő, CNC programozó, épület és szerkezetlakatos, gépi és CNC forgácsoló, nyomdaipari technikus, grafikus, villanyszerelő, erősáramú elektrotechnikus, mechatronikai technikus, ács, kőműves, burkoló, festő, mázoló, tapétázó, központifűtés és gázhálózat rendszerszerelő, hűtő- és szellőzésrendszer szerelő, épületgépész technikus, fodrász, kozmetikus technikus, informatikai rendszer és alkalmazás-üzemeltető technikus, szoftverfejlesztő- és tesztelő, autószerelő, gépjármű mechatronikus szerviz szakmairány, járműfényező, közúti közlekedésüzemvitel ellátó, karosszérialakatos, autóelektronikai műszerész, gépjárműmechatronikai technikus szerviz szakmairány, alternatív járműhajtási technikus, útépítő és fenntartó technikus és vasúti árufuvarozási ügyintéző.
A legtöbben, 45-en az informatikai rendszer és alkalmazás-üzemeltető technikus szakmákban versenyeznek, továbbá a szoftverfejlesztő- és tesztelő, valamint a szakács szerepel a legnépszerűbb hivatások között.