Eldőlt a Wenckheim-kastély sorsa – a hódmezővásárhelyi önkormányzat a fenntartó

2025. február 19. 17:17 | Gulyás Gergő

Lázár János építési és közlekedési miniszter múlt pénteken jelentette be közösségi oldalán, hogy lezárult a kastélytörvény pályázati időszakának első szakasza. A tárcavezető döntése alapján a továbbiakban a hódmezővásárhelyi önkormányzat lesz a Szabadkígyósi Wenckheim-kastély üzemeltetője. A szabadkígyósi önkormányzat tudomásul vette a tárcavezető döntését, és a vásárhelyi önkormányzattal az együttműködés három pillérét fogalmazták meg.

A döntést pénteken közösségi oldalán jelentette be Lázár János építési és közlekedési miniszter, aki azt is elmondta, hogy a nyílt pályázatok folytatódnak a kastélyok örökbefogadását illetően. Az első körben négy kastély „örökbefogadásáról” döntött a tárcavezető.

– Több érdeklődő mellett a hódmezővásárhelyi önkormányzat benyújtott egy pályázatot és úgy döntöttem, hogy a pályázatot elfogadva a szabadkígyósi Wenckheim-kastélynak a jövőben a hódmezővásárhelyi önkormányzat lesz a gazdája. Itt szeretném megköszönni a magyar adófizetők nevében a hódmezővásárhelyiek nagyvonalúságát, hiszen a hódmezővásárhelyi adófizetők innentől kezdve a kígyósi kastélyt a saját forrásaikból tartják fenn – hangzik el a videóban.

Kosznáné dr. Pule Ilona, Szabadkígyós polgármestere kiemelte, az önkormányzat tudomásul vette a tárcavezető döntését, és a vásárhelyi önkormányzattal az együttműködés három pillérét fogalmazták meg. Az első a munkahelyek megtartása, a második, hogy a kastélypark maradjon térítésmentesen látogatható, a harmadik pedig, hogy fennmaradjon az épület kulturális öröksége.

– Telefonon felkeresett Hódmezővásárhely Megyei Jogú Város kabinet irodájának a vezetője és időpontot egyeztettünk, amelyben meghatároztuk azt, hogy március elején polgármester úr látogatást tesz itt Szabadkígyóson, és egy szűk körű megbeszélésen fogjuk áttekinteni azt, hogy egyáltalán mi a jövőkép, milyen úton-módon és milyen területeken tudunk együttműködni – tette hozzá a településvezető.

Márky-Zay Péter, Hódmezővásárhely polgármestere múlt szombaton, közösségi oldalán sarkos véleményt fogalmazott meg a döntéssel kapcsolatban. Hozzátette: önkormányzatuk közkinccsé, sokszínű kulturális és turisztikai központtá tenné a kastélyt.

További programok »

Itthon

Parázs hangulat a XI. Szent Iván Éji Vigadalomban – Galériával

Június 20-án, este a békéscsabai Szent István tér felé kanyarodókat nem egy sima, csendes nyári sétatér fogadta. A városháza előtt ugyanis ismét fellobbantak a lángok, és a javából dübörgött a XI. Szent Iván Éji Vigadalom. Remek időjárásban, egy kifejezetten kellemes, vidám hangulatú délután után fordultunk rá az estére, ahol a becslések szerint közel 3000 ember fordult meg a főtéren, hogy együtt ünnepelje a nyári napfordulót és a legrövidebb éjszakát.
2026. június 21. 15:36
FEL