Egyre több bringás közlekedik lámpával Békésben

2023. február 22. 08:28 | Such Tamás

Egy nem Békés vármegyei lakos azt írta nemrégiben egy bejegyzéshez, hogy szeretett itt lakni, imádta azt a rengeteg biciklist, de ennyi lámpa nélküli járgánnyal még sehol sem találkozott. A posztoló legalább egy jó évtizede élhetett itt. Azóta mennyit változott a helyzet?

Illetve a téma túloldalára is átléptünk: jó néhányan balesetveszélyesnek tartják az erős, vibráló üzemmódban használt biciklilámpát. Vajon ez mennyire szabályos?

A feltett kérdéseinkkel kapcsolatban a Békés Vármegyei Rendőr-főkapitányság sajtóosztályától az alábbi választ kaptuk:

 

„Nincs olyan felmérésünk, összegzésünk, amelyből pontosan meg tudnánk mondani, hogyan alakult az elmúlt években a kivilágított kerékpárosok aránya Békés vármegyében. A tapasztalatunk azonban az, hogy egyre több kerékpáros látja ennek fontosságát és fordít gondot arra, hogy szabályosan, világításokkal közlekedjen.  

 Ugyanakkor még mindig vannak olyanok is, akik lámpa nélkül kerékpároznak, nem tartják karban a biciklijüket, a leesett vagy elhasználódott, matt prizmákat nem cserélik le. Pedig a balesetek megelőzése szempontjából elengedhetetlen, hogy a kerékpáron rajta legyenek a kötelezően előírt felszerelések, amelyek az alábbiak. A rendelet szövegéből kiderül, hogy a villogó üzemmódú lámpák szabályosak.”

 

Kerékpár láma – Fotó: bikemag.hu

Fotó: pixabay.com

 

116. § (1) A kerékpárt fel kell szerelni

a) könnyen kezelhető, megbízható kormányberendezéssel, amely semmilyen helyzetében nem akadályozza a kerékpár egyéb kezelőszerveinek működtetését,

b) két, egymástól függetlenül működtethető, száraz és nedves időben egyaránt hatásos fékszerkezettel, amelyek közül az egyik az első, a másik a hátsó kerékre hat,

c) hangjelző berendezéssel, amely csak csengőhangot adhat,

d) egy előre fehér vagy kadmiumsárga fényt adó, sötétben, tiszta időben legalább 150 méter távolságról látható lámpával,

e) egy hátra piros fényt adó, sötétben, tiszta időben legalább 150 méter távolságról látható helyzetjelző lámpával,

f) elől egy fehér, hátul egy vagy két piros színű, szimmetrikusan elhelyezett, nem háromszög alakú fényvisszaverővel, és

g) legalább az első keréken, legalább 2 db, egy átmérő mentén elhelyezett borostyánsárga színű, mindkét oldal felé hatásos oldalsó fényvisszaverővel (küllőprizmával). A küllőprizmák helyett vagy mellett alkalmazható két oldalon fehér fényvisszaverő körgyűrű felület is a kerékpántok közvetlen közelében vagy az ENSZ–EGB 88. sz. előírásának megfelelő gumiabroncsokon.

(2) Az (1) bekezdés d) és e) pontjában meghatározott világító berendezés elhelyezhető a kerékpárt hajtó személyen is. A világító berendezések által kibocsátott fény villogó üzemmódú is lehet.

(3) A kerékpárt fel szabad szerelni

a) oldalán borostyánsárga,

b) mindkét oldali lábpedálon elől és hátul borostyánsárga fényvisszaverővel, továbbá

c) a kerékpár bal oldalán, hátul elhelyezett, személlyel vagy tárggyal való ütközéskor visszahajló szélességjelzővel, amely előre fehér, hátra piros színű fényvisszaverőt tartalmaz. A szélességjelző behajtható kivitelű is lehet.

(4) A kerékpárra felszerelt fényvisszaverőknek sötétben, tiszta időben – olyan járműből, amelynek távolsági fényszórója azt megvilágítja – 150 méterről észlelhetőnek kell lenniük.

 

(Fotó: pixabay.com)

 

További programok »

Itthon

A férfi egészség nem játék! – A szűrés kihagyhatatlan!

A Movember és a No-Shave November két olyan mozgalom, mely egész novemberben tart és a férfi egészség helyezik a középpontba. A férfi egészséggel kapcsolatban felkerestük dr. Seres Ábelt, a Békés Vármegyei Központi Kórház Pándy Kálmán Tagkórház orvosigazgató helyettesét.
16:23
FEL