Mézes reggelire várták a füzesgyarmati Kossuth Lajos Általános és Alapfokú Művészeti Iskola diákjait. A kezdeményezésnek köszönhetően a helyi méhészegyesületek, a termelők és a megyei szaktanácsadók segítségével a gyerekek megismerkedhetnek a leggyakoribb hazai mézfajtákkal és meg is kóstolhatják azokat.
„ Mit csinálsz, te kicsi méh, odakinn a réten? Méznek valót keresek, s összegyűjtöm szépen.”
Szalai Borbála versével kezdődött az Európai Mézes Reggeli füzesgyarmati programja. Ezen a napon az ország mintegy 500 iskolájában több mint 90 ezer diák fogyasztotta jóízűen a magyar termelői mézből készült reggelit.
- Mikor megismertük ezt a programot, akkor rögtön átláttuk, hogy milyen sok pozitív üzenete van ennek a projektnek. Mivel minden pozitív dolgot szeretnénk megtanítani a gyerekeknek, így egyértelmű volt, hogy benne maradjunk a programban - emelte ki Bánfi Attila intézményvezető.
Az Országos Magyar Méhészeti Egyesület és a Földművelésügyi Minisztérium első alkalommal 2014-ben csatlakozott a programhoz. A kezdeményezés célja a méhek és az egészséges életmód népszerűsítése, valamint az, hogy felhívják a figyelmet a reggeli és az egészséges táplálkozás fontosságára.
- A méz fogyasztásának nagyon sok pozitív élettani hatása van, tele van vitaminnal, ásványi anyaggal, nyomelemekkel, nagyon fontos az emberi szervezetnek. Sokkal könnyebben emésztjük, mint a répacukrokat, az ilyen származékokat, az emberi szervezetre számtalan jótékony hatása van, tapasztalhatjuk, amikor náthások vagyunk - fogalmazott Barkóczi Sándor méhész.
A diákok a helyi egyesületek, termelők és a megyei szaktanácsadók segítségével megismerkedhettek a leggyakoribb hazai fajtákkal és meg is kóstolhatták azokat. A gyerekek közül sokan voltak olyanok, akik rendszeresen fogyasztanak mézet.
- A teába tesznek bele anyuék, minden nap viszek a suliba és szoktam kenyeret is enni, azt is majdnem minden nap, nagyon szeretem a mézet – árulta el az egyik kisdiák.
A magyar mezőgazdaság elengedhetetlen ágazata a méhészet, az 1 millió 200 ezer méhcsalád gondozása több mint 20 ezer családnak jelent megélhetést.