Magyarországon 1992 óta zajlik a rókák veszettség elleni immunizációja, évente két alkalommal, áprilisban és októberben.
A vakcinázást összesen négy repülő végzi: 5 hektáronként egy csalifalatot elszórva, a meghatározott útvonalon repülik körbe az adott térséget, ahol reményeik szerint a rókák és más, veszettségre fogékony ragadozók megtalálják a csalit. Ennek kapcsán életbe lépett az ebzárlat és a legeltetési tilalom is.
Forrás: NÉBIH
– Lakott területen, természetes, vagy mesterséges vizek környékén, autóutak, autópályák, közutak mellett nincsen szórás. Tehát ha valaki a lakott területen belül szeretné a kutyát megsétáltatni, a megfelelő jogszabályok betartásával megteheti, vadászterületen azonban nem – emelte ki Zuberecz Tibor, az Országos Magyar Vadászkamara Békés Vármegyei Területi Szervezetének elnökhelyettes fővadásza.
A vakcinázás legfőbb célja, hogy előbb utóbb minden uniós ország veszettségmentessé váljon. Bár a folyamat régóta tart, vannak olyan határrészek, melyeknek mentén még mindig előfordulnak pozitív esetek.
Illusztráció: pixabay.com
A helyzet a keleti és déli részeken a legrosszabb: a háború miatt Ukrajna, ha akarna sem tudná végrehajtani a vakcinázást, Romániában pedig később indultak meg a szereket tartalmazó szállítmányok. Ezzel ellentétben a nyugati határrészek teljes mértékben mentesnek tekinthetők, ehhez azonban az kell, hogy két egymást követő évben semmilyen veszettségpozitív eset ne történjen.
Magyarország sem volt mindig a helyzet magaslatán, 1992 előtt ugyanis évente több mint 1400 pozitív esetet regisztráltak országszerte, legyen szó vadon élő vagy háziállatokról, azonban 2024-re már mindössze tízes nagyságrendekről beszélhetünk.
Illusztráció: pixabay.com
A kamara Békés vármegyei szerveze arra kéri az állattartókat, hogy ebben az időszakban fokozottan figyeljenek kedvenceikre, hiszen ez mind járványmegelőzési, mind pedig mentesítési szempontból nagyon fontos a sikerhez.
A veszettség nemcsak a kedvencekre, de az emberekre is veszélyt jelenthet. Éves szinten 60 ezer ember hal meg a fertőzésben világszerte. A veszettség nem gyógyítható, a fertőzött személyek pedig borzasztó görcsök között vesztik életüket.
Maga a vírus gyenge, azonban ha bekerül a szervezetben, megkerülve az immunrendszert, az idegpályák mentén terjed el, a tünetek megjelenését követően kezdetét veszi egy visszafordíthatatlan folyamat, mely mindig halállal végződik. Magyarországon szerencsére az elmúlt 50 évben mindössze öt ilyen eset ismert.
Forrás: NÉBIH
A zárlat idén tavasszal egészen április 21-ig tart, lakott területen kivül kutyát sétáltatni tehát csak ezután lehet majd.