Gondolkodj globálisan, cselekedj lokálisan. Mit is jelent ez nekünk, csabaiaknak? 2050-re becslések szerint közel tízmilliárdnyian fogunk élni a Földön, túlnyomóan városokba zsúfolódva. Ha ebben a tempóban termelünk és fogyasztunk, közel három bolygó sem lenne elég, hogy ellásson minket erőforrásokkal. Fogyasztásunkkal a Föld felmelegedését okozó szén-dioxidot termelünk, 2 Celsius fok globális átlaghőmérséklet növekedés pedig visszafordíthatatlan folyamatokat indít be.
Hogy tudunk itt, helyben tenni a globális folyamatok mérséklése érdekében, azaz mit jelent a lokalitás a globális klímaváltozás tükrében? Nézzük a fákat. A Nagyréti tanya 120 éves tölgyfája 1 tonna szén-dioxidot nyel el élete során, miközben másfél mázsa oxigént is előállít, ami egy 4 tagú család oxigénigényével egyezik meg. Földanyánk erdői a rajta élő emberek által termelt szén-dioxid nagy részét képesek elnyelni. Ezért hívjuk az erdőket a Föld zöld tüdejének.
Amikor makkokat vetünk, tudjuk, hogy a létrejövő erdő a csabaiak évi üvegházhatású gázait fogják megkötni. Amikor fákat ültettünk el a Tolnai-dombnál, a főiskola előtt, a Kórház és Franklin utcákon és a Gyulai úton, reméljük, hogy pár év múlva nyáron, hűs árnyékban sétálhatunk arra. Amikor cserjéket és fákat ültetünk a határ dűlői mentén, várjuk, hogy az apróvadak és madarak közelebb kerüljenek a városhoz. A tanyán élő csabai élhetőbb környezetben gazdálkodhat tovább, a vadvilág megtalálja természetes élőhelyét.
Amikor egy fát elültetünk, akkor a jövőt tervezzük és önzetlenül. Ezt hívjuk hosszú távú, azaz fenntartható gondolkodásnak. A globális folyamatoknak lokális hatásuk van, miközben a helyi cselekvések sora globális folyamatokat képes befolyásolni. Az éghajlat és az ültetett fa mennyisége közötti összefüggés felismeréséből következő lokális beavatkozásainkkal a globális felmelegedés miatt kialakuló szélsőséges időjárás hatásait tudjuk mérsékelni.
Tehát a globális környezeti kihívásokra reagálunk helyben, Békéscsabán. Ezt hívjuk glokális fenntarthatósági cselekvésnek. Globálisan gondolkodva minél többet cselekszünk helyben, annál erősebb lesz a helyi identitás is. Ezek a glokális fenntarthatósági kezdeményezések a globális javak védelmében, a felelősség lokális szerepét hangsúlyozzák. Nem csak gyermekeink jelenéért, de a jövőjükért is felelősek vagyunk, ugyanakkor apáink, nagyapáink értékeit is védjük.
Békéscsabán így gondolkodunk globálisan és cselekszünk lokálisan.
Duray Balázs