Duplán díjnyertes a szarvasi iskolakert

2021. július 28. 09:39 | Erdei-Kovács Zsolt

Fekete, ökörszív és tigris - összesen nem kevesebb mint 16 féle paradicsom, valamint uborka, saláta, retek, sárgarépa, karalábé, zöldbab, borsó és persze csemegekukorica is megtalálható a kétszeresen díjnyertes szarvasi iskolakertben.

A Szlovák Általános Iskola, Óvoda és Kollégium a közelmúltban két országos szintű elismerést zsebelt be: közösségi kategóriában a „Magyarország legszebb konyhakertje” díjat nyerte el, és a zsűri döntése értelmében a „Magyarország legszebb iskolai konyhakertje” különdíjat is magáénak tudhatja. A duplán díjazott, szarvasi iskolások és óvodások által művelt kert egy családi ház portáján, 400 m2-en terül el. Mint az intézmény vezetőjétől megtudtuk, a munka három évvel ezelőtt kezdődött el azzal, hogy beszántották a rendelkezésre álló földdarabot. Az ezt követő tavasszal gyomtalanítottak, a gyerekek minden egyes fűcsomót kiszedtek, alaposan előkészültek a veteményezésre.

– Konyhakerti növények, fűszernövények, valamint gyógynövények és dísznövények, de virágok is megtalálhatók a területen – részletezte megkeresésünkre Nyemcsok Mátyásné. Az igazgató tájékoztatása szerint az iskola létszáma 350 fő, ők mind részt vettek, részt vesznek a munkában, sőt még a 96 óvodásuk is tett itt legalább egyszer látogatást.

A munkát két pedagógus koordinálja, szervezik a csoportok érkezését és elosztják, beosztják az éppen aktuális feladatokat. A gyerekek legtöbbször valamilyen tanóra keretében mennek ki az iskolától 10 perc gyalogútra található telekre. A tantermen kívüli oktatás ideális helyszíneként jelenik meg ez a tervezet, a nemzetiség tanórák során különféle témákat dolgoznak fel.

Az őszi, a tavaszi és a családi munkákról, továbbá a zöldségekről-gyümölcsökről és egyéb növényekről, virágokról szlovák nyelven, erős gyakorlati támogatással tanulhatnak a gyerkőcök. A környezetismeret és természetismeret órán a növények részeit veszik sorra, a növények életkörülményeiről, a fenntarthatóságról beszélhetnek szlovákul. A meglévő tananyagot vitték tehát ki az iskolakertbe osztályon, illetve tantermen kívüli oktatás keretében.

A kert úgy került képbe, hogy a szarvasi szlovák tájházat a városi szlovák önkormányzat tartja fenn. Ennek a szomszédságában volt megtalálható az a telek, ami egyébként önkormányzati fenntartásban volt. A telket a szlovák önkormányzat kezelésbe kapta meg, majd ezt vették iskolakertként gondozásba. A gyerekek itt nem csupán dolgoznak és nem csak tanulnak, hanem nyugodt körülmények között, pihenéssel és/vagy játékkal tudják itt eltölteni a szabadidejüket. Mintha az ingatlan egy valós családi ház lenne, és a ház, illetve a termények körüli tennivalókat nekik kellene ellátniuk.

A nagy kedvencként említhető paradicsomokra visszakanyarodva elmondható, hogy a tavalyi évben annyi termett, hogy ősszel kechupot főztek belőle, amit a gyerekek és a szülők is nagy örömmel fogadtak. Az igazgató hozzátette, eleinte tartottak attól, hogy a szülők hogyan fogják majd fogadni ezt a kezdeményezést, de az eredmények, a gyerekek lelkesedése aztán mindenkit megnyugtatott.

Nyaranta hathetes napközis táborokat szerveznek, ami a pandémia időszaka alatt is biztosított némi közösségi elfoglaltságot. A tábor végeztével 4-5 fős csoportokra osztják a gyerekeket, akik így hetente legalább egy-két órát tudnak a kertben eltölteni. A tavaszi online oktatás idején pedig 10 fős csoportokban mehettek a tanulók a kertbe, így a veteményezés nem maradt el. Amit leszednek, amit leszüretelnek azt hazavihetik, a családok ilyen módon is részesülnek az iskolakert pozitív hozadékaiból.

Az ötlet Nyemcsok Mátyásnéhoz, az iskola igazgatójához és Frankó Annához, a szarvasi szlovák önkormányzat elnökéhez kötődik, a kezdeményezés létrejöttét pedig az Iskolakertekért Alapítványt támogatta. Az alapítvány által közzétett, a szlovák suli kertjéről készített filmet itt lehet megtalálni!

Galéria

További programok »

Itthon

Tízéves fennállását ünnepli az országosan is egyedülálló óvodai néptáncprogram

Tizedik évét ünnepli a Népi játék, néptánc az óvodában elnevezésű városi program. Az országos szinten is egyedülálló és példaértékű mozgásfejlesztő programról Pribelszki Péterné óvodavezető, Varga Tamás, Békéscsaba Megyei Jogú Város alpolgármestere és Vaszkó János, a Hétpróbás Néptánciskola Alapfokú Művészeti Iskola igazgatója tartott sajtótájékoztatót a Kölcsey Utcai óvodában.
2024. november 21. 18:24
FEL