Dőljön hátra és nézegesse a képeket, hogy jobb kedvre derüljön!

Korábban is kitértünk arra, hogy az internet tele van cukibbnál cukibb kisállatfotókkal, vagy akár nagyokkal. Arra is rávilágítottunk, hogyha elég sokáig nézzük ezeket a képeket, átragad ránk valami megmagyarázhatatlan jó érzés. A "jó érzés átragasztását" most folytatjuk.

A madarak hangja elvarázsolhat bennünket. A reggeli kávé kortyolgatása közben felébredhet bennünk a kíváncsiság: kihez is tartozik ez a hang? A lelkes látogatók nemcsak hangjukkal, de látványukkal is színesítik a kertet. Néhány képet teszünk közzé a cuki és szép tollas barátainkról.

 

Vörösbegy

Elterjedt költőfajunk, szinte minden élőhelyen találkozhatunk vele, de állománya a bokros, dombvidéki környezetben a legsűrűbb. Hazánkban erdei környezetben a vörösbegy a kakukk egyik leggyakoribb gazdamadara. Rovarokkal és pókokkal táplálkozik, de olykor apró csigákat is fogyaszt. A hideg idő beálltával bogyókat, gyümölcsöket is szedeget. Vonuló, a nálunk telelő példányok jelentős része Európa északabbi térségeiből érkezik hozzánk.  Az etetőkön is gyakori.

Kép: illusztráció_pexels.com

 

Házi Rozsdafarkú

Hazánkban általánosan elterjedt, gyakori énekesmadarunk. Rovarokkal, pókokkal táplálkozik. Ősszel, a vonulási időszakban a bodzabokrok bogyóit is fogyasztja. Rövidtávú vonuló, a mediterráneumban telel. Kora tavasszal, hóolvadás után rögtön megjelenik a Kárpát-medencében, de enyhébb teleken számos áttelelő példánya megfigyelhető. „C-típusú” odú kihelyezésével elősegíthetjük megtelepedését akár a kertekben is.Szinte egész Európában és Ázsiában megtalálható, de Északnyugat-Afrikában is fészkel. Kedveli a köves, sziklás élőhelyeket, kőbányákat. Nem idegenkedik az ember közelségétől sem, városokban, falvakban, építkezések környékén rendszeres fészkelőnek számít. Fészkét a legkülönfélébb helyekre építi. Elfoglalja a füsti fecskék elhagyott otthonát, de egyéb szokatlan helyen is megtelepedhet: sokszor elég számára egy kis vízszintes lemez, vagy deszka, amely felülről fedett. Évente két, legfeljebb három alkalommal költ. A fészket a tojó építi fűszálakból, gyökérdarabkákból, melyet tollakkal és szőrökkel bélel. Építőanyagként olykor mesterséges anyagokat is felhasznál. Első fészekalja rendszerint 5, második 4 tojásból áll. A fiókákat a két szülő közösen gondozza.

Kép: illusztráció_pexels.com

 

Kolibri

Apró termetük ellenére a kolibrifélék a legagresszívabb madárfajok közé tartoznak: a domináns hímek nemcsak a vetélytársakat képesek súlyosan megsebesíteni. Ezt olvasva felmerülhet bennünk, hogy ezek az apró ám annál mérgesebb madarunk, talán nem is annyira cuki. Lehet ez akár igaz, akár nem, az biztos, hogy csodálatosan szép tollas élőlényekről van szó. Az általában káprázatosan tarka, irizáló tollazatú hímek büszkén parádéznak a meghódítani kívánt tojó előtt. A párzás után azonban a nőstények magukra maradnak, rájuk hárul a fészekrakás gondja: kiszemelnek egy rejtett helyet, gyakran ágvillát, zuzmóból, mohából és pókhálóból készítik el mély, csésze alakú, jól álcázott fészküket a két fehér tojás számára. Az egyszülős modelltől a kommunáig – így nevelik utódaikat a különböző madárfajokAz, hogy a hím csak a nemzés feladatát vállalja magára, és minden más feladat a tojóra hárul, egy ritkább példa. A közhiedelemmel ellentétben a fajok többségénél a szülők közösen viselik a terheket. A költési időszak a fajtól függően 14–19 napig tart, a picurka fiókák vakon és tehetetlenül jönnek a világra. A tojó ettől kezdve megszámlálhatatlan apró rovart hord haza, hogy táplálja kicsinyeit.

Kép: illusztráció_pexels.com

 

Ezek is érdekelhetik

További programok »

FEL