Denevérodúk a vízszűrő telepen

2016. november 22. 13:58 | Zsíros András

Vért szív és a hajunkba ragad – ilyen és ehhez hasonló tévhitek miatt félnek sokan a denevérektől. Pedig akár még hasznunkra is válhatnak a kártevő rovarok pusztításában, ezért is lehet, hogy 2016-ban az év emlősének választották. A faj jobb megismerését tűzte ki célul a Zöld Csütörtök Természetvédő Kör, ami az Alföldvíz Zrt-vel együttműködve családi programot tartott a hétvégén Újkígyóson, ahol denevérodúkat is kihelyeztek az állatoknak.

Éjszakai életmódjuk miatt sok tévhit fűződik a denevérekhez, pedig valójában semmi veszélyük nincs – hívják fel a figyelmet a szakemberek. Boldog Gusztáv szerint inkább valós hasznuk van ezeknek az állatoknak. A Zöld Csütörtök Természetvédő Kör szakmai vezetője elmondta, ahol a denevérek megtelepszenek, ott szinte garancia van arra, hogy a szúnyogállomány lényegesen csökken. Az állatok ugyanis éjszaka repülő rovarokat fogyasztanak.

Az erdőgazdálkodásnak köszönhetően azonban egyre kevesebb a számukra természetes élőhelyet biztosító öreg, odvas fa. A természetes odúkat ezért most mesterségesekkel igyekeztek pótolni. Egy-egy ilyen, jól elkészített dobozban akár száz denevér is elférhet. Kellhet is a hely, hiszen akár több millió egyedből álló populáció is élhet nyaranta nálunk – hallhatták az érdeklődők Dobrosi Dénes denevérkutatótól. Az is kidrült, hogy bár általában barlangokban telelnek a denevérek, de nyaranta a kölykező kolóniák számára az Alföld és Békés megye kifejezetten jelentős denevér tanyázó hellyé változik.

Az odúkat Újkígyóson, az Alföldvíz Zrt. egyik ivóvízszűrő telepén helyezték ki az érdeklődők. A szolgáltató számára fontos a környezettudatos gondolkodás népszerűsítése, így született a gondolat, hogy a terület kihasználatlan részét így hasznosítsák. Diós Zsolt PR irodavezető elmondta, terveik szerint a jövőben a telep akár erdei iskolának is alkalmassá válhat, ahol további, hasonló ismeretterjesztő programok tarthatók.

FEL