Januárban a gazdák többnyire még nem döntöttek az adott év mikéntjeiről. A választás megkönnyítése érdekében hívják életre minden évben egy dinnyetermesztési szakmai estet, ahol olyan belföldről és külföldről beszerzett információk hangzanak el, amelyek segíthetik a gazdákat. Az egyik legfontosabb válozás, hogy a fogyasztók által megvásárol dinnyék mérete csökken a következő szezonban, ami ezt jelenti, hogy bizonyos áruházak 2-3 kilogrammal könnyebb dinnyéket fognak megvásárolni.
– Emellett, ahogy a szállítási költségek megnövekedtek, az európai export-import piacon a távolabbi országok versenyképessége nagyban romlik. Ez segítheti esetlegesen a magyar termelők értékesítését a környező országokba. Ezeket az előnyöket ki kell használni – fogalmazott Sándor László, a szakmai est főszervezője.
A BASF Hungária üzletág-munkatársa beszélt a sárga- és görögdinnye termesztésről megyei viszonylatban. Sándor László elmondta, hogy a sárgdinnyével vannak probkémák, abból ugyanis Magyarország nem önellátó továbbra sem, cserébe Békés megyében van a legnagyobb átlaghozam.
Az érdeklődők választ kaphattak arra is, hogy milyen hatással van a jelenlegi gazdasági környezet a dinnyetermesztésre, de képet kaphattak arról is, hogy milyen fajta újdonságok várhatók a következő szezonban. "Okosműtrágyák a dinnyetermesztésben" témában Balogh Ernő, a Speedplus Kft tápanyagutánpótlás-szaktanácsadója adott tájékoztatást. Elmondta, hogy három éve indítottak el egy kalcium programot a növény esetében, ami minőségbeli javulást eredeményezett.
– Tulajdonképpen ez a lombtrágyázás nem csak a dinnyések körében újkeletű. Viszont itt a klimatikus változások, a talajaink kifáradása érdekében kell ezentúl jobban odafigyelni, leginkább a sárgadinnye tekintetében a kalcium utánpótlásra – fejtette ki a szaktanácsadó.
Balogh Ernő pozitívumkét megemlítette, hogy a műtrágya már elérte azt az árat, amely fölé már nem nagyon fog emelkedni. Országos szinten az a tapasztalata, hogy a dinnyetermesztési kedv emelkedik. Hozzátette, hogy a paprika mellett a zöldségnövény volt az, aminél a gazdálkodó visszakapta az inputanyag költségeket.
– Biztos, hogy az idei szezonban is lesznek döccenők, legfőképpen az input anyagok és az áremelkedések miatt az egész termelés ára megemelkedik. Próbáljuk ugyanazokat a termékeket a korábbi évekhez hasonlóan véghezvinni, aztán majd a gazdasági helyzetből kiderül, hogy ez kifizetődő lesz-e vagy sem – fogalmazott Baji Sándor őstermelő.
Az atkák elleni védekezés nemcsak a dinnye, hanem más növények tekintetében is problémát okozhat. Hogy miként lehet hatékonyan és fenntartható módon védekezni a kártevő ellen, arról Hajdú Antal, a Koppert Hungária Kft. képviselője adott tájékoztatást a találkozó során. A gazdálkodók többsége pozitívan és bizakodva áll a következő szezon elé.