Cserebökényben felbukkantak a szalakóták

2023. július 5. 19:06 | behir.hu

A Körös-Maros Nemzeti Park Cserebökény részterületén a közelmúltban két odúban is meglehetősen népes, 9 fiókás szalakóta családra bukkantak a szakemberek.

Június 25-én a Terehalomban kihelyezett, „D” típusú költőládában találtak kilenc, kirepülés előtt álló fiókát a nemzeti park munkatársai. A harkályok által vájt öreg, korhadt fák fogyatkozásával csökkentek a szalakóták természetes költési lehetőségei. A zöld küllők és fekete harkályok odúinak pótlására mesterséges költőládákat helyeztek ki, amelyeket növekvő számban foglaltak el a szalakóták. Az afrikai telelőhelyről április végétől visszaérkező szalakóták május közepe és július vége között, évente egyszer költenek. Fészekaljuk általában 4-5 fehér színű tojásból áll. A 18-19 napig tartó kotlás többnyire a harmadik tojás lerakása után kezdődik el, emiatt a kelés nem egyszerre történik. A fiókák fejlettségében jelentős eltérés mutatkozik. A röpképesség eléréséig 28-29 napot töltenek az odúban. A korábban kelt, fejlettebb fiókák hamarabb kirepülnek.

A Cserebökényi-puszták térségében kihelyezett 200 darab, „D” típusú odúból idén 167-ben kezdtek költésbe a szalakóták. Jellemzően négy fiókát találtak, 11 helyen hatfiókás, két helyen kilencfiókás fészek is előfordul. A Körös-Maros Nemzeti Parkban ez a második olyan év, amikor egy odúban hat fiókánál több került szem elé. 2022-ben volt az első alkalom, hogy egy 9 és egy 7 fiókás fészekalj is előkerült. Magyarország területén a második sikeres, 9 fiókás szalakóta fészekalj a cserebökényi volt. Az elsőt 2019-ben Kunszentmiklóson találták meg.

Idén a szalakóták többsége május végén, június elején kezdett költésbe. Egyes területrészeken a szokásos időben, május közepén megkezdődött a tojásrakás, majd a kotlás. A június végi ellenőrzések alkalmával tíz odúban még tojásokon ültek a szülők. További nyolc ládában a néhány napos fiókák mellett tojások is voltak. Összesen 13 odúban találtunk 0-6 napos fiókát. Cserebökényben a 27. hét elejéig 35 odúból repültek ki a szalakóta fiókák.

További információkat és túralehetőségeket ezen az oldalon találhatnak olvasóink. 

Forrás: Körös- Maros Nemzeti Park 

További programok »

Itthon

Szélrekordot hozott a melegfront

Viharos széllel érkezett a fővárosba a melegfont. Budapest János-hegy állomáson 28,2 m/s-os (102 km/h-s) széllökést mértek, ezzel megdőlt a legnagyobb széllökés erre a napra vonatkozó fővárosi rekordja. A korábbi rekordot 2005-ben Budapest Lágymányoson mérték, aznap 25,4 m/s (91 km/h) volt Budapesten a legnagyobb széllökés.
13:56
FEL