A Boldogságbolt szerzője, Rozványi Dávid látogatott el Gyulára

2019. november 29. 08:27 | Szilágyi Viktória

A Boróka Magyar-Székely Kulturális Egyesület meghívására érkezett Gyulára Rozványi Dávid kedd este. Az író-olvasó találkozónak a Mogyoróssy János Városi Könyvtár adott otthont.

A Boldogságbolt Rozványi Dávid legismertebb novellája. A mű nyomtatásban is megjelent, de elsősorban az internetes megosztásokkal terjed. Tavaly decemberben így talált a novellára Bokor Ildikó, a Boróka Egyesület elnöke, akire nagy hatással volt a mű, így eldöntötte megkeresi annak szerzőjét.

- Rozványi Dávid nekem nagyon sziompatikus írónak tűnt. Ő egy oylan író, akinek a munkáiban a régi kersztény gonodlkodás és a lélek érzet vonul végig. Írásaiban megtalálható a szeretet, az ember iránti tisztelet, az élet csodálata és minden olyan dolog, amiért csak ajánlani tudom, hogy ismerjék meg verseit, novelláit és regényeit - számolt be a meghívás okáról Bokor Ildikó, az est házigazdája.  

A Boldogságbolt novellát nemcsak itthon, hanem több országban is játszották. Az előadás előtt a szerzőt írói pályája kezdetéről kérdeztem. 

- Már régóta foglalkoztam az írással, de 2009-ben kezdtem a kiadóm ösztönzésére publikálni az írásaimat.- fogalmazott. A szerző kezdetben hagyományos sítulsban írt hosszabb verseket, regényeket, amikor egyszer egy barátja megjegyezte: "Dávid, te nagyon nagy író vagy, mert csak a nagyon nagy írók lehetnek ennyire unalmasak. Írjál rövidebben, olyan röviden, hogy egy kávé mellett el lehessen olvasni és akkor sikeres író leszel."- idézte a gondolatot, amely végül ihletett adott neki, így születtek meg a rövid novellái. Rozványi Dávid elárulta, sokáig kísérletezett azon, hogy vajon mi az, amit ennyi idő alatt, maximum két oldalban el lehet mondani, egy kávé mellett el lehet olvasni. - Az egyik ilyen próbálkozásom volt a Kávémesék, amelynek idén karácsonykor publikálom a negyedik részét. Megpróbáltam az emberi életnek az egyik legalapvetőbb kérdését a boldogságkeresést kötbejárni, hogy mit nevezünk boldogságnak és milyen árat vagyunk hajlandóak fizetni érte. Furcsa játéka a sorsnak, hogy ez a novellám lett a legismertebb, gyakorlatilag nincs oylan nap, hogy valaki ne ossza meg az interneten."

Az írót 2010-ben érte az első nagyobb siker, amikor a Június 4. -Trianon című versét a Sidney Magyar Rádióban előadták, amely a rádió törénetében páratlan siker volt. A hallgatók folyamatosan azt kérték, hogy ismételjék meg a verset.  

Az író  az országot járja és küldetésének tartja, hogy Magyarország csodáira, történelmi személyiségeire felhívja a figyelmet. Régi várakat keres fel, kutatja azok legendáját, majd megörökíti annak egyediségüket egy egy versben. Véleménye szerint az ember ismerje meg a saját szülőhelyét, valamint annak örökségét és próbálja meg továbbvinni azt, mert a hazaszeretet itt kezdődik. Az író Gyulán első alkalommol járt. Katolikusként nagy tisztelője Apor Vilmosnak, így még a délután folyamán megszületett a mártír püspökről írt verse, amelyet az esten fel is olvasott.

Bokor Ildikó, Fodor György, Ábrahám György és Béres Ildikó előadásában az esten elhangzott a szerző egy egy verse, novella részlete, amelyből tükröződtek a művekben fellelhető mélylélaktani vonások. A szerző egyik legfontosabb üzenete: ha merünk önmagunk lenni és célként tűzzük ki, hogy jobbak legyünk, akkor az emberek szeretni fognak bennünket és emlékezni fognak ránk.

Talán ezért nem meglepő, hogy Rozványi Dávid munkáit terápiás célokra is használták már. Megható pillanat volt, amikor az előadás végén a közönség soraiból egy hölgy kért szót - Gálosi Natália- a gyulai börtön pszichológusa. A szakember a fogvatartottak üzenetét tolmácsolta, amelyben az elítéltek köszönetüket és tiszteletüket fejezték ki a szerzőnek.  

 

- Ritkán akad el a szavam. Írói munkásságom talán legnagyobb dícséretét kaptam most.- fogalmazott a szerző. A fogvatartottaknak pedig azt üzente: Mindig lehet újrakezdeni. Az ember nem juthat olyan mélyre, hogy valamilyen módon ne tudna talpra állni. Soha nem szabad feladni, minden ember egy megismételhetetlen érték.

Rozványi Dávid írásai megtalálhatóak a szerző Facebook és írói oldalán is.  

 

 

Galéria

További programok »

Gyula

FEL