Békéscsabán is veszélyessé vált a levegő minősége

2025. február 21. 15:35 | behir.hu

A szálló por miatt az ország több pontján, elsősorban a keleti országrészben veszélyessé vált a levegő minősége a Nemzeti Népegészségügyi és Gyógyszerészeti Központ (NNGYK) pénteken közzétett, az előző napi méréseket ismertető térképe szerint – olvasható az mti.hu oldalán.

Mint írják, a pénteken közölt adatok szerint veszélyes a levegő minősége Putnokon, Nyíregyházán, Debrecenben, Békéscsabán, Kecskeméten, valamint Tökölön. A mérések adatai szerint Kazincbarcika, Miskolc, Eger és Várpalota levegőjének minősége egészségtelen.

Békéscsaba területén jelenleg a szálló por mennyisége a határérték feletti. A szálló por szilárd anyagok és folyadékcseppek keverékéből áll, erről bővebben ide és ide kattintva olvashatnak. A lebegő részecske különböző méretű lehet, és a 10 mikrométernél kisebb méretű képes bejutni a tüdőbe, így komoly egészségügyi problémákat okozhat.

 A HungaroMet Nonprofit Zrt. adatai szerint – ahol hat kategóriát különböztetnek meg – péntekre az erősen szennyezett kategóriába sorolták Békéscsabát, amely a második legrosszabb a levegő minőségét tekintve.

A békési vármegyeszékhelyen a PM10, ami a kevesebb, mint 10 mikrométer átmérőjű lebegő részecskét jelenti, a szennyezett jelzésen áll, a talán ennél is veszélyesebb finomrészecske – a PM2,5 a legkisebb méretű szálló por mértéke viszont elérte a veszélyes kategóriát.

A HungaroMet Nonprofit Zrt. előrejelzése szerint pénteken a levegőminőség nyugaton lesz a legkedvezőbb, keleten, északkeleten változatlanul magas marad a szálló por koncentrációja, ezeken a helyeken annak napi átlaga helyenként megközelítheti, egy-egy nagyobb városban meg is haladhatja a riasztási küszöbértéket.

Szombaton a levegőminőség keleten, északkeleten legfeljebb csak kissé javulhat, másutt kedvezően alakul. A légszennyezettség jelentősen nem változik, továbbra is keleten, északkeleten valószínű a szennyezettebb levegő, ott a szálló por koncentrációjának napi átlaga meghaladhatja az egészségügyi, valamint a tájékoztatási határértéket.

Forrás: MTI.

További programok »