Békéscsaba önkormányzata több módon támogatja a tanulókat

2024. augusztus 31. 14:18 | behir.hu

Békéscsabán szeptemberben 536 elsős, 4300 általános iskolás, 1500 gimnazista és 5300 szakközépiskolás kezdi az új tanévet. Bár a tankönyveket ingyenesen kapják meg a diákok, a tanévkezdés így is megterheli a szülők pénztárcáját. Az önkormányzat ilyenkor több módon is igyekszik segíteni, hogy hogyan, arról dr. Juhász István tanácsnokot kérdeztük.

Békéscsaba önkormányzata szükség esetén iskolakezdési támogatást nyújt. Ezt kik és hogyan igényelhetik, illetve mekkora lehet ennek az összege? 

Tisztában vagyunk azzal, hogy sok szülőnek jelentenek gondot az iskolakezdéssel kapcsolatos költségek. Az önkormányzat a most kezdődő tanévre 1,8 millió forintot különített el annak érdekében, hogy a szociálisan rászoruló családokat segíteni tudja. Tanévkezdési támogatást azok a családok kaphatnak, ahol kétszülős családban nevelkedő gyermek esetén az egy főre jutó jövedelem nem haladja meg a 72 ezer forintot, gyermekét vagy gyermekeit egyedül nevelő szülő esetében pedig a 82 ezer forintot. A támogatást augusztus 15-étől egészen szeptember 30-áig lehet igényelni a polgármesteri hivatal szociálpolitikai osztályán. Az igényléshez szükséges nyomtatványokat a város honlapjáról lehet letölteni, illetve a szociálpolitikai osztály ezt rendelkezésre bocsátja, és szükség esetén a nyomtatvány kitöltésében is segít. Az összeg 13 500 forint. Békéscsaba mondhatni a középiskolák fővárosa, de az általános iskoláink is szép számmal fogadják a tanulókat. A rászoruló diákok pedig idén is számíthatnak a városra, legyen szó tanévkezdésről, vagy év közbeni segítségekről.

 

Tanév közben a város milyen formában tudja segíteni a rászorulókat?

Gyakorlatilag folyamatosan segítséget nyújt az önkormányzat. Komoly költséget vesz le a szülők válláról a menzadíjak részbeni vagy teljes elengedése és a gyermekekkel kapcsolatos kiadásokhoz való hozzájárulás. Ennek igénybevételéhez is szükség van jövedelemigazolásra, amelynek figyelembevételével kaphat ingyenes, vagy kedvezményes étkezést, ellátást a tanuló. A gyámhatóság készít egy listát, megállapítja a kedvezményre való jogosultságot, és figyel arra, hogy segítséget kapjon az, akinek erre szüksége van.

 

Dr. Juhász István: A rászoruló diákok számíthatnak a városra, legyen szó tanévkezdésről, vagy év közbeni segítségekről

(fotó: Bere Mátyás/ behir.hu)

 

– A felsőoktatásban továbbtanulók a Békéscsaba hazavár! hallgatói ösztöndíjra pályázhatnak, most éppen szeptember 30-áig. Melyek a pályázat részletei?

– A Békéscsaba hazavár! program népszerű támogatási forma a városban, amelynek nem titkolt célja, hogy visszacsalogassa azokat a fiatalokat Békéscsabára, akik máshol folytatják a felsőfokú tanulmányaikat. Ezzel is éreztetni szeretnénk az ifjúsággal, hogy a város számít rájuk, várjuk, hogy tanulmányaik befejeztével hazajöjjenek és itt vállaljanak munkát, itt legyenek pályakezdők. A Békéscsaba hazavár! hallgatói ösztöndíjra a békéscsabai, de bárhol felsőoktatásban tanuló diákok pályázhatnak. Az ösztöndíj összege félévenként 5 hónap időtartamra (szeptembertől januárig és februártól júniusig) havi 50 000 Ft, amely a pályázat benyújtásakor folyamatban lévő félévtől négy félévig, de legfeljebb az oklevél megszerzéséig jár. Ha pedig valaki befejezte az egyetemi tanulmányait és Békéscsabán kezdené az életét, Békéscsaba hazavár! életkezdési támogatásra pályázhat, amely egyszeri támogatás és az összege 500 000 forint.

 

– A város korábban rész vett a Bursa Hungarica ösztöndíjpályázatban is. A közgyűlés a soron következő ülésén dönt arról, hogy 2025-ben csatlakozik-e a pályázathoz. Erről mit tudhatunk?

– Várhatóan a testület most sem támaszt akadályt, így a következő tanévben is igényelhető lesz ez az ösztöndíj. A Bursa Hungarica részben kormányzati, részben pedig önkormányzati forrásból segíti a pályázaton nyertes hallgatókat a felsőoktatási tanulmányaik során. A program évente megújul, az ösztöndíj összege is változik, idén ez 20 ezer forint havonta.

Békéscsaba elkötelezett amellett, hogy a szociálisan rászoruló fiatalokat és az idősebbeket is – a város anyagi erejéhez mérten – megfelelő segítségben részesítse. A különböző támogatási formák mind-mind azt célozzák, hogy a nehéz sorsú emberek mindennapjait az önkormányzat kicsit megkönnyítse. Még ha minimális is ez a segítség, erre minden évben számíthatnak az érintettek, ami – úgy gondolom – gesztusértékű a város részéről.

További programok »

Itthon

Jónak lenni jó!

Az elmúlt tizenkét évben 360 család kapott segítséget a törökbálinti Tábitha Gyermekhospice Ház különböző szolgáltatásainak köszönhetően, és jelenleg is több mint húsz család vár arra, hogy bekerülhessen az intézménybe - mondta el Szilágyi Béla, a Baptista Szeretetszolgálat elnöke a Duna televízión zajló egész napos műsorfolyamban vasárnap reggel – írja az MTI.
13:22
FEL