Békéscsaba anno: A csabai labdarúgás kezdetétől a Csányi utcai tribün leomlásáig

2022. október 9. 15:18 | behir.hu

Békéscsabán az 1900-as éveke elején ejtette rabul az ifjúságot a bőrlabda varázsa. Utcacsapatokat szerveztek, 1912-ben pedig megalakult a Csabai Atlétikai Klub (CSAK) és az Előre Munkás Testedző Egyesület (Előre MTE) labdarúgócsapata.

A pálya hiánya miatt mindkét egyesület tagjai az akkori vásártéren, a Körgát és a Gyulai út által határolt, fakorlátokkal szektorokra osztott területen rúghatták a labdát. A nézők a partvonal mellett álltak, a rendezők, sőt maguk a játékosok is a szünetekben kalapozták össze a nézők krajcárjait. A vásártéri sportteret hosszú ideig közösen használta a két csapat. Az öltözők külön házban voltak. Ritkán volt közös programjuk, a klubok általában elkerülték egymást. Az Előre MTE csapata a legkülönbözőbb játékerejű egyesületeket látta vendégül. A találkozók zöme a csabaiak vereségével végződött, ezért a csapatot még nem nevezték be az 1913-14. évi labdarúgó bajnokságba, amelyet végül az első világháború miatt meg sem rendeztek.

A CSAK a pályáját 1920-ban vehette birtokba. 1924 első napjaiban, az MTE vezetése megbízta Filipinyi András ácsmestert egy 516 személyes fedett tribün készítésével a Csányi utcai sporttelepen. Az Előre MTE 1924 augusztusában avatta fel a sporttelepet. A bajnokságokban mindkét csapat szép eredményeket ért el.

1937. május 24-én, vasárnap, rekkenő hőség tört a városra. Délután 5 óra tájban hirtelen beborult és percek alatt félelmetes szél, majd orkáneső kerekedett, amely jó fél óráig tartott. A Csányi utcai sporttelepen éppen befejeződött az ifjúsági előmérkőzés. A főmérkőzésre, az Előre – KAVE meccsre várakozó közönség már a tribünön ült. Az állóhely publikuma az esőben a tribün felső sora felé tódult, ahová nem csapott be az eső. A rozoga építmény a nagy megterhelést nem bírta ki, s a tribün három felső sora egész hosszában összeomlott. A következő pillanatban gyerekek, nők, férfiak százai tűntek el a deszkák között. Pillanatokig nagy volt a pánik, komoly tömegszerencsétlenségtől lehetett tartani. A vihar hamar elvonult, a mentők, tűzoltók megérkezéséig a helyszínen lévő orvosok vették kezelésbe a sérülteket. A mentők végül mindössze öt sebesültet szállítottak kórházba. Közülük Csicsely Mihálynak a lába tört, Weisbrom Pálnak a bokája ficamodott ki. A többi sérült elsősegélynyújtás után hazamehetett. A főmérkőzés elmaradt, később a tartott helyszíni szemlét a pályán.

Gécs Béla

További programok »

FEL