A cikkből megtudhatjuk, hogy alakultak az elmúlt időszakban Békés megye ingatlanárai, illetve, hogy számíthatunk-e az elkövetkezendő időszakban bármilyen mértékű drágulásra a piacon.
Lassú ütemű drágulás
2020 első időszakában Gyulán egy családi házat 210 ezer Ft/m2-es átlagáron kínáltak eladásra a vásárlóknak. Hazánkban 2020 márciusában megjelent a koronavírus, amely a mai napig befolyásolja az életünket. Ennek hatására az elmúlt egy évben mérsékelt ütemben drágultak a családi házak kínálati árai. Idén márciusban a városban egy házért átlagosan 251 ezer forintot kértek el négyzetméterenként.
Gyulához hasonlóan Békéscsabán is emelkedtek a családi házak átlagárai. A tavalyi év első hónapjában, a viharsarok központjában egy házat átlagosan 165 ezer Ft/m2-es áron lehetett kapni. Hónapról hónapra a pandémia első hulláma alatt folyamatosan stagnáltak a családi házak kínálati árai, melynek következtében szeptemberben 168 ezer forintot kértek el a tulajdonosok négyzetméterenként egy családi házért. A második hullám kezdetével azonban emelkedni kezdtek a kínálati árak, mely drágulásnak a harmadik hullám sem vetett végét. Így idén márciusban Békéscsabán egy családi házért átlagosan 230 ezer Ft/m2-t kértek el a tulajdonosok.
Orosházán az eladásra kínált családi házak árai a koronavírus második hullámának kezdetével indultak meg felefelé. A hét hónapos periódus alatt átlagosan mintegy 60 ezer forinttal drágultak négyzetméterenként a családi házak kínálati árai. Ennek hatására 2021 harmadik hónapjában ilyen típusú ingatlanhoz 180 ezer Ft/m2-es átlagáron lehetett hozzájutni.
Békéscsabán csökkentek a téglalakások árai
Ahogy az egész országban így Békés megyében is egy családi házhoz sokkal alacsonyabb áron lehet hozzájutni, mint a téglalakáshoz. Gyula lakásárai igen mozgalmasan alakultak 2020 januárja óta, amikor is egy lakást átlagosan 316 ezer Ft/m2-ért hirdettek meg az eladók. A pandémia első és második hulláma alatt folyamatosan estek a lakások négyzetméter árai egész decemberig. Az év végén volt némi emelkedés, de a harmadik hullám kezdetével ismét visszaestek az árak. Így idén márciusban Gyulán egy téglaépítésű lakás átlag 277 Ft/m2 kínálati áron került ki a piacra.
Orosházán és Békéscsabán az előző évben hol drasztikusan emelkedtek, hol drasztikusan csökkentek az ingatlanok árai a koronavírus hatására. Mindkét város esetében a harmadik hullám némi áremelkedést eredményezett. Ennek következtében 2021 márciusában egy téglalakást Orosházán 242 Ft/m2-ért, Békéscsabán 266 Ft/m2-ért kínáltak eladásra a vásárlóknak.
Milyen mértékű drágulás várható az ingatlanpiacon?
2020 márciusában, hazánkban is megjelenő koronavírus következményeképpen mindenki egy nagymértékű árzuhanásra számított a lakáspiacon. Ez a várt eredmény azonban elmaradt, hiszen tavalyi a lakásárak inkább megtorpantak és egy szinten stagnáltak végig. A szakértők úgy vélik, hogy 2020-ban a kormány a járvány hatására bevezetett és idén hatályba lépő otthonteremtési programja és a szigorítások enyhítése után, mely a beoltottak számától függ, várható majd csak fellendülés az árak tekintetében. Az ingatlanárak alakulása pedig az elhelyezkedéstől fog függeni, egyes településeket súlyosabban érinthet a járványidőszak. A jövőt megjósolni nehéz, de az előrejelzések az mutatják, hogy jóval 10% alatti lesz az ingatlanárak drágulása.