A szervezet szerkesztőségünkhöz eljuttatott közleményében azt írja: országszerte összesen 63 fiatal pályázó és csapataik nyertek támogatást, köztük ifjú zenészek, táncosok, vizuális alkotók, előadóművészek, a matematika és a természettudományok mellett az informatika és a csillagászat fiatal művelői, kutatói. Legtöbben zeneművészeti területről nyújtottak be pályázatot, hiszen egy hangszer megvásárlása komoly befektetés egy átlagjövedelemmel rendelkező család számára. A fiatal tehetségek előfinanszírozásként kapják meg a támogatást.
2021-ben összesen 275 pályázat érkezett be a Tehetségtámogató Program művészet és tudomány kategóriáiban, a megpályázott összeg pedig több mint hatszorosa volt a rendelkezésre álló keretnek. A szakértő zsűri értékelése után a pályázatot kiíró MOL Alapítvány kuratóriuma úgy döntött, hogy összesen 63 fiatal nyeri el a pályázati támogatást. A 10-18 éves korosztály legeredményesebb képviselői összesen 15 millió Ft támogatásban részesültek, míg a 19-23 éves, korábban már alapítványi támogatást elnyert fiatalok a Klasszis kategóriában összesen 5 millió Ft-ra pályázhattak.
A Békés megyei győztesek
Durkó Bertalan Tamás, szaxofon, Békés
A 18 éves fiatal hatévesen kezdett el zenét tanulni, tanulmányait zeneművészeti szakgimnáziumban folytatta, és két évvel ezelőtt a VII. Országos Szaxofonversenyen második helyezést ért el. Ötgyermekes nagycsaládban nevelkedik, szülei lehetőségeikhez mérten igyekeznek támogatni Bertalan zenei pályafutását. A pályázat segítségével egy ezüst altszaxofont, első saját hangszerét szeretné megvásárolni.
Kiss Márton Róbert, fotó, Szarvas
A 18 éves diák öt éve egy nyári táborban ismerkedett meg a természetfotózással, majd zsebpénzéből megvette az első tükörreflexes gépét. Azóta több természetfotós pályázaton is dobogós helyezést ért el, valamint évek óta jár madárgyűrűző állomásokra a vonuló madarak mozgását megfigyelni. A fotózáson kívül hobbija a röplabdázás, a Szolnoki Röplabda Csapattal tavaly magyar bajnoki címet szerzett. A támogatás révén egy új, élesebb felvételeket készítő fényképezőgépet tervez beszerezni.
Ökrös Zsuzsanna Réka, kürt, Orosháza
A 17 éves diák 2019-ben a Brnoban megrendezett Nemzetközi Rézfúvós Versenyen kürt hangszeren első helyezést ért el. Zsuzsanna jelenleg a budapesti Weiner Leó Katolikus Zeneművészeti Szakgimnázium XI. évfolyamos hallgatója, Orosháza és Budapest között ingázik. Szakmai fejlődése érdekében igyekszik minél több szakmai kurzuson, versenyen részt venni. A támogatásból a hangszeres játékához szükséges kiegészítőket (hangfogó, fúvóka) szeretné beszerezni.
Szabó Márton, kémia, Szeghalom
A 17 éves fiatal rendszeresen részt vesz természettudományos tárgyakból megrendezett versenyeken, tavaly a kémia OKTV-n ötödik helyezést ért el, míg az International Biology Olympiad nemzetközi mezőnyében ezüst minősítést szerzett. A támogatásból a további nemzetközi versenyekre való felkészüléséhez szükséges angol nyelvű szakkönyveket tervezi beszerezni.
A zsűri tagjai idén Devich Márton, a Bartók Rádió csatornaigazgatója, Pázmány Karolina Ágnes vizuálisnevelés–tanár, a váci Apor Vilmos Katolikus Főiskola tanszékvezető-helyettese és Pertis Szabolcs matematika–fizika szakos tanár, népzenész voltak. Elsődleges bírálati szempontjuk a pályázók eddigi eredményessége és jelenlegi igényük indokoltsága volt. Legtöbben zeneművészeti területről nyújtottak be pályázatot, hiszen egy hangszer megvásárlása komoly befektetés egy átlagjövedelemmel rendelkező család számára. A fiatal tehetségek előfinanszírozásként kapják meg a támogatást.
A MOL közhasznú alapítványán keresztül 2006 óta karolja fel a fiatal tehetségeket; eddig több mint 3000 művészeti vagy tudományos pályára készülő fiatal fejlődését segítette. A támogatottak teljes listája a MOL Alapítvány honlapján érhető el.