A rendezvénysorozat kiemelten foglalkozik a kémények használatára és a gázkészülékek felülvizsgálatára vonatkozó szabályokkal, a lakásokon belüli villamos berendezések felülvizsgálatának fontosságával, a tárolási szabályokkal, a napelemrendszerek megfelelő kivitelezésével, a kéményseprőipari tevékenységgel kapcsolatos tudnivalókkal és természetesen a helyi tapasztalatokkal, sajátosságokkal.
A Békés Megyei Katasztrófavédelmi Igazgatóság szerdai tájékoztatóján Bódi Csaba tűzoltó alezredes, a Békéscsabai Katasztrófavédelmi Kirendeltség hatósági osztályvezetője felhívta a figyelmet arra, hogy a tragikus kimenetelű, halálos tűzesetek legfőbb okozói a dohányzás, a tűzhelyen hagyott étel, valamint a nyílt láng gondatlan használata. A katasztófavédelmi kirendeltség munkatársai megállapították, hogy az érintettek legfőképp egyedülálló, idős vagy hátrányos helyzetű emberek, ezért érdemes odafigyelni a társasházakban a hasonló helyzetben lévő lakótársakra.
– A tűzbiztonság javítása érdekében a katasztrófavédelem javasolja a társasházak lakóinak, hogy a nyílt égésterű tüzelő, fűtő és vízmelegítő berendezések mellé szereljenek fel szén-monoxid érzékelőket. A megbízható szén-monoxid mérők listája a katasztrófavédelem honlapján megtalálható – mondta.
A katasztrófavédelmi hatóság szakemberei folyamatosan vizsgálják a lakóházak tűzvédelmi helyzetét. Papp László, a BM OKF GEK Kéményseprőipari szerv Békés MECS csoportvezetője hangsúlyozta, hogy alapvetően nem a bírságolás a céljuk, azonban tény, hogy az elmúlt években a kötelező ellenőrzések során minimális mértékben ugyan, de nőtt a szabálytalanságok száma Békés megyében.
– A társasházban élő lakók figyelmét ilyenkor hivatalos levél formájában hívjuk fel, valamint felszólítjuk őket, hogy a feltárt egyéb hiányosságokat a következő ellenőrzésig vagy a levélben foglalt határidőig javítsák ki és rendeljék meg újból a kéményellenőrzést, valamint az ingatlan tüzelőberendezésének vizsgálatát – fogalmazott.
A háromnapos fórumon a világhálón, valamint telefonon keresztül tehetik fel kérdéseiket a társasházak képviselői vagy lakói, azzal kapcsolatban, hogy milyen tűzmegelőzési szabályok vonatkoznak a lakókörnyezetükre. A katasztrófavédelmi kirendeltségek nagy hangsúlyt fektetnek az Országos Tűzmegelőzési Szabályzat előírásainak megismertetésére is.