A Prohászka Zsolt Városi Tornacsarnokban zajló sporthétvégét pénteken délután nyitotta meg Soltész Miklós egyházi és nemzetiségi kapcsolatokért felelős államtitkár, aki miután köszöntötte a résztvevő román, szlovák, szerb, német és horvát nemzetiségek fiataljait, intő szóval fordult feléjük.
– Vigyázzatok egymásra! Ne csak a pályán, de azon kívül is. Tehát, ha a mérkőzések közbe történik is valami, ami nem nyeri el a tetszéseteket, a pályáról lejőve tegyétek félre azt. Azért vagyunk itt ugyanis, hogy békességben legyünk és maradjunk egymással – hívta fel a figyelmet az államtitkár.
Soltész Miklós - Fotó: Kovács Dénes/behir.hu
Az idei évben mintegy kétszáz résztvevővel zajló nemzetiségi sportprogramnak Gyula városa első alkalommal adott otthont.
– Idén minket ért az a megtiszteltetés, hogy a magyarországi román nemzetiségi közösség szervezhette meg ezt a sporteseményt. A háromnapos rendezvényen öt nemzetiség nyolc iskolája képviselteti magát gimnazista diákjai révén a futball és a röplabda mérkőzéseken – mondta el Kozma György, a Magyarországi Románok Országos Önkormányzatának elnöke, hozzátéve: a rendezvény célja a sport mellett a nemzetiségek összetartásának erősítése.
Az események sorát egy gálamérkőzés indította el. Az összecsapás különlegességét az adta, hogy a Miniszterelnökség munkatársai és a nemzetiségi képviselők, valamint a gimnazista fiatalokból összeállított csapatok léptek pályára egymás ellen.
A diákmérkőzések szombaton indulnak, három helyszínen párhuzamosan: a Nicolae Bălcescu Román Gimnáziumban, az Erkel Ferenc Gimnáziumban és az 5. számú általános iskolában.
Fotó: Kovács Dénes/behir.hu
A sokszínű sportesemény kapcsán Gyula polgármestere a kultúrákat összekötő kapocsról beszélt.
– Ahogyan azt az Alaptörvény is kimondja, vállaljuk, hogy a magyarországi nemzetiségek nyelvét és kultúráját ápoljuk és megóvjuk. A kultúra része a sport is, amely olyan értékeket képvisel, amelyek valamennyiünk kultúrájának szerves részei. Mi, gyulaiak a tisztelet kultúrájában élünk háromszáz éve, hiszen három évszázada élnek együtt ebben a városban magyarok, németek és románok. Az ide érkező fiatalok tehát a legjobb helyre jöttek – fogalmazott Görgényi Ernő.