Szerdán délelőtt is sokan válogattak maguknak karácsonyfát az egyik fenyőárusnál a békéscsabai piacon. Dinya Péter évek óta itt vásárol, azt mondja azért, mert szerinte a piacon a legjobbak az árak és a legnagyobb a választék. Weisz Mária ezúttal ötezer forintért választott a családja számára fenyőfát.
Laurinyecz Mihály családja már 30 éve foglalkozik fenyőfaárusítással és -termesztéssel Békés megyében. Mint mondta a koronavírus-járvány nem volt túl nagy hatással a forgalmukra, a karácsony közeledtével most is egyre többen keresik fel őket.
– A legnagyobb darabszámban eladott fenyő továbbra is a luc a vágott kategóriában, mert viszonylag olcsó, szép, ráadásul illatos fenyőfáról beszélünk. Amiből évek óta egyre többet adunk el, az a kertészeti módszerrel vödörbe beültetett fenyőfa, amit gyakorlatilag már csak díszíteni kell. Ezt egyre jobban szeretik a vásárlók, és aki kerttel is rendelkezik az például az ünnepeket követően nagy eséllyel ki tudja majd ültetni és meg is fog maradni a fenyőfa a helyén – fogalmazott az árus.
A kereskedő hozzátette, hogy aki teheti, ne hagyja az utolsó pillanatra a vásárlást, és a tartósság megőrzése érdekében a megvásárolt fát karácsonyig hűvös helyen tárolja.
A Magyar Kertészeti Árudák Egyesülete szerint ugyan idénre a fenyőfák országosan 10-15 százalékot drágultak, azonban azt tanácsolják, hogy inkább valódit vásároljunk a műfenyő helyett.
– A vágott fenyő élete során rengeteg szén-dioxidot köt meg, 5-10 évig növekszik egy ilyen fenyőfa, az a mennyiségű faanyag, ami benne van a fában, azt mind a levegőből vette ki, tehát ezzel is tisztítjuk azt. Igazából a fenyőfák termesztése nemhogy karbonsemleges, hanem abszolút pozitív dolog – mondta megkeresésünkre Boross Dávid, a Magyar Kertészeti Árudák Egyesületének elnöke.
A szakemberek azt kérik, hogy az ünnep után a vágott fenyőket senki ne égesse el, hiszen azokat a legtöbb településen már szakszerűen elszállítja a hulladékkezelő, a fák így később a komposztba kerülhetnek.