Bátor idén is erőteljes bőgéssel jelzi, hogy készen áll megvédeni a háremét

2025. szeptember 24. 11:04 | behir.hu

Szeptember beköszöntével a természet újra megtelik érdekes hangokkal, hiszen fokozódik a madarak vonulása és kezdetét veszi a gímszarvasok násza, azaz a szarvasbőgés.

A Körös-Maros Nemzeti Park Igazgatóság szarvasi bemutatóhelyére, a Körösvölgyi Állatparkba érkező vendégek számára a szeptember különösen izgalmas élményt kínál, hiszen a 11 éves gímszarvas bika, Bátor idén is erőteljes bőgéssel jelzi, hogy készen áll megvédeni a háremét.

Az ereje teljében lévő bika két tehénnel osztja meg kifutóját, és az őszi hónapok közeledtével egyre gyakrabban hallatja jellegzetes, mély hangját, amellyel nemcsak a nőstényeket igyekszik lenyűgözni, hanem a lehetséges riválisokat is elriasztja.

A gímszarvasok bőgése egy természetes viselkedési forma, amely a szaporodási időszakhoz köthető. A bikák hangos bőgéssel hívják fel magukra a tehéncsapat figyelmét, egyúttal jelezve jelenlétüket a többi hím számára is. A szarvasbőgés Magyarországon szeptemberben, esetleg október elején tetőzik és a hazai erdők leglátványosabb eseményei közé tartozik.

Bátor 2014, azaz a megnyitás óta a Körösvölgyi Állatpark lakója. Két tehene társaságában külön kifutóban él, ahol a látogatók testközelből, de biztonságosan figyelhetik meg a bőgés izgalmas pillanatait, legyen szó hangos bőgésről, agancsos erőfitogtatásról, vagy a bika büszke magamutogatásáról.

A bőgés napközben bármikor hallható, ezért érdemes még októberig felkeresni az állatparkot. Az őszi liget nyugalma és a bika mély, érces hangja együtt páratlan természeti élményt nyújt. Egyedülálló lehetőség, testközelből megismerni hazánk legimpozánsabb nagyvadját, természetes viselkedés közben.

Forrás: Körös-Maros Nemzeti Park

További programok »

Itthon

Átadták a battonyai román iskola és óvoda megújult udvarát

Soltész Miklós államtitkár jelenlétében adták át a battonyai Magdu Lucian Román Általános Iskola és Óvoda teljesen megújult óvodai udvarát. A mintegy 50 gyermeket szolgáló udvarban az óvodások színvonalas és biztonságos körülmények között fejlődhetnek a továbbiakban.
2025. december 4. 15:40
FEL