Interjú készült többek között egy ukrán újságíróval, Novák Katalin, frissen megválasztott köztársasági elnökkel, Fekete Péter, kultúráért felelős államtitkárral, valamint Vándor Attilával, a Magyar Máltai Szeretetszolgálat vészhelyzetkezelési csoportjának munkatársával. Utóbbi elmondta, közel egy hónapja vannak a határon, jelenleg, ahogyan fogalmazott: csendes napokat élnek. Ezt a kevésbé eseménydús időszakot az infrastruktúra fejlesztésre használják fel, vagyis további „befogadókat” építenek, mivel biztosak benne, hogy még korántsem ért véget a menekültáradat. Kárpátalja területén rengeteg menekült van, ők még kivárnak, azonban az eddigieknél is nagyobb özönre kell felkészülni – mondta.
A beregsurányi helpcenterben transzportokat szerveznek, vagyis különféle szállítóeszközökre osztják el a beérkezőket, majd pedig gondoskodnak a továbbszállításukról. Beregsurányban megközelítőleg 25-30 ezer ember sorsáról, vagyis továbbjutásáról gondoskodtak eddig. A korábbi kapacitások tekintetében ez a maximális limiten mozgó megterhelés volt, jelenleg viszont Vándor Attila meglátása szerint ennek a háromszorosát is el tudják látni. Mint Horváth Szabolcs leszögezte, jelenleg ugyan csendes időszakot élnek a mentésben résztvevő szakemberek, de a tranzitzónába azért továbbra is folyamatosan érkeznek a kisbuszok, a háború sújtotta Ukrajnából menekülőket szállítva.
Ételt-italt, s ha kell orvosi ellátást kapnak, a tolmácsok pedig mindenkit megkérdeznek, hogy mire van még szükségük, tudják-e a célállomásukat, ahol ideiglenesen letelepednének. Az európai nagyvárosokba a szeretetszolgálat a saját buszaival is el tudja szállítani őket. A Beregsurányban berendezett, fűtött konténerek, sátrak, pihenési és alvási lehetőséggel várják a menekülteket. A sok helyen rossz egészségügyi ellátás miatt többen nem kezelt krónikus betegségekkel érkeznek. Őket egészségügyi, kórházi ellátásban részesítik. A sokszor traumatizált állapotban lévő édesanyáknak is segítenek itt. Számukra egy külön, meghitt, nyugodt helyet biztosítanak, a fáradt, elcsigázott gyerekek számára játékokat és édességet is adnak.
A segítők elmondták, hogy ilyen erős összefogást és jó együttműködést még soha nem tapasztaltak.
A stábunk által megkérdezett ukrán férfi a családjával jött Magyarországra, Mariupol szomszédságából érkeztek. Egy hónappal ezelőtt indultak el, s mint mondta, az orosz inváziós erők sokakat bántalmaztak, a katonák az üzleteket fosztogatták. A harcok, a fegyveres összecsapások Mariupol térségében február 25-én kezdődtek el, de akkor ők már nem voltak ott, ezt már nem várták meg. Spanyolország felé veszik az irányt, rokonokhoz mennek, s legfeljebb néhány hónapig terveznek maradni, azt szeretnék kivárni, amíg véget ér a háború. A háromgyermekes édesapa azt is elmondta, hogy nem teljesen egészséges, ha az lenne, akkor a családját biztonságban tudva visszamenne segíteni, részt venni a védelemben.
A másik forgatási helyszín a határzóna közvetlen közelében található Barabáson volt, ahol Fekete Péter államtitkár kifejtette, hogy a kulturális ágazat szereplői is kiveszik a részüket a menekültek ellátásából. Jó példa erre a Nemzeti Színház, amelynek munkatársi közössége a teljes beregszászi színtársulatot ellátta és rögtön munkát is biztosítottak – ismertette, aláhúzva: ide sorolható a Fővárosi Nagycirkusz is, mint ismert a teljes kijevi artistaképző beköltözött a budapesti intézménybe.
– Több mint száz diákot lát el a cirkusz, szállást, étkezést biztosítanak számukra és talán a legfontosabb, hogy próbaruhát és próbalehetőséget is kapnak ezek a tanulók – hangsúlyozta Fekete Péter. Az is tudható, hogy több kulturális intézmény ajánlotta fel személyszállító eszközeit, melyeket a menekültek továbbvitelére használnak.
Kollégáinknak arra is lehetőségük volt Barabáson, hogy a frissen megválasztott köztársasági elnököt kérdezzék. Novák Katalin kijelentette, az a dolguk, hogy oda menjenek, ahol baj van, jelenleg a határ mentén van nehéz helyzet, ezért kell az ország vezetőinek idejönni és megnézni, hogy miben és hogyan lehet segítséget nyújtani.
– Azért jöttem a határmenti településekre, mert a magyar emberek köszönetét szeretném tolmácsolni – fejezte ki, aláhúzva, hogy egész Magyarország megmozdult, mindenki segíteni szeretne. A szomszédunkban háború van, ezért fokozott a felelősség is – mondta.
Jó azt látni, hogy az országban olyan összefogás alakult ki, amire régen nem volt példa, mindenki azt keresi, hogyan tudna segíteni – összegzett, azt is leszögezve, hogy a helyszínen mindenki teszi a dolgát. A segítség megérkezik, a segítség jó helyre érkezik, aki tehát segíteni szeretne, nyugodt szívvel megteheti – fogalmazta meg. A magyar emberek eddig összesen közel 750 millió forintot ajánlottak fel jótékony célra, a menekültek megsegítésére – tette hozzá végül.