– Az évenkénti, illletve a fűtési rendszerünk tipusától függően két évenkénti ellenőrző munkálatokat elvégzése minden körülmények között javasolt – mondta el a behir.hu-nak Várszegi György túzoltó főhadnagy, a Békés Vármegyei Katasztrófavédelmi Igazgatóság megbízott szóvivője. – Rendszeresen előforduló hiba lakossági fűtés esetén – főként vegyestüzelésű rendszereknél – a nem megfelelő tüzelőanyag használata, tehát például a festett fa, a gumi, a műanyag és a kommunális hulladék, melyek elégetése szigorúan tilos. Ezek az anyagok, bár magas hőértékkel kecsegtetnek, de a nem megfelelő égési folyamat miatt veszélyes lerakódásokat, kátrányosodást okozhatnak a kéményekben, nem is beszélve a károsanyag kibocsátás okozta környezetszennyező hatásukról.
A szóvivő hozzátette: az égéstermék elhelyezése szintén problematikus lehet. Kiterjedt lakástüzek okozója sok esetben lehet a nem megfelelően eltávolított parázs, de minden évben előfordul az is, hogy egy-egy kályhán felejtett textildarab vagy a fűtőtesthez túl közel elhelyezett, száradásra váró ruhanemű okoz tűzesetet.
Papp László, a Katasztrófavédelem kéményseprőipari szervezetének vármegyei vezetője elmondta, hogy szervezetük a vármegye területén több mint 14 ezer ingatlan esetében végzett már ellenőrző munkálatokat a fűtési szezon előtt. Internetes ügyfélszolgálatuk is elérhető, de a 1818-as telefonszámán, illetve +36 (70) 330 4703-as mobilszámon is várják az ügyfelek megkeresését, akikhez öt munkanapon belül igyekeznek a helyszínre kiszállva segítséget nyújtani a fűtőberendezések ellenőrzésében.
– Kérünk mindenkit, ne féljen attól, hogy a kéményseprő, esetleges hibát észlelve, hatósági büntetést kifizetésére kötelezheti az ügyfelet. Ez nem így történik meg. A mi szervezetünk a megelőzés híve, egyes felszólítások is azt a célt szolgálják, hogy az ingatlantulajdonosok kijavítva a meghibásodásokat, balesetmentesen tudjanak fűteni a szezonban.