A gyorsabb terjedés már eddig is nyilvánvaló volt az érintett országok járványügyi adataiból. A WHO most számszerűsítette is a folyamatot, eszerint az omikron duplázódási ideje 1,5-3 nap.
A héten az amerikai Betegségmegelőzési és Járványvédelmi Központ (CDC) igazgatója, Rochelle Walensky is azt mondta, az első adatok alapján a duplázódási idő két nap körüli lehet. A duplázódási idő azt mutatja meg, hogy hány nap alatt nő kétszeresére egy adott időszakban a fertőzések száma. Ebben természetesen időszakonként és országonként is vannak eltérések, de ez a 3 nap alatti átlag nagyon gyorsnak számít.
Magyarországon december 13-án jelentették be a megjelenését, az Egyesült Királyságban pedig szombatra már az omikron vált a domináns variánssá.
Az omikron gyors terjedés már kellően alátámasztott, de az oltásokkal szembeni nagyobb ellenállóképessége mértéke is kezd már körvonalazódni, és bár vannak arra utaló jelek, hogy enyhébb megbetegedést okozhat, de a nagyon gyors terjedés miatt ez önmagában nem feltétlenül jelentené a járvány végét.
Forrás: Reuters