A WHO szakértői a majomhimlővel kapcsolatos fontos kérdéseket tisztázták

2022. május 24. 08:10 | behir.hu

Az Egészségügyi Világszervezet közgyűlésén a jelenlévő szakértők tisztáztak pár fontos kérdést a nyugat-afrikai eredetű és jelenleg Európában is terjedő majomhimlővel kapcsolatban.

A vírusról az 1950-es évek óta tudnak, eddig csak kisebb járványokat okozott. Ezek akkor történnek, amikor a vírus a nyugat- és közép-afrikai esőerdei állatokról emberekre terjed. Most azonban több országot érintő járványról van szó, az eseteknek nincs egyértelmű kapcsolatuk Nyugat- és Közép-Afrikával, és a fiatal meleg és biszexuális férfiak körében halmozódnak fel. Ilyen mértékű terjedésre még nem volt példa, és ez aggodalomra ad okot, de pánikra nincs ok.A z eddigi ismeretek alapján semmi nem utal egy újabb világjárványra.

– A majomhimlőt nehezebb elkapni, mint néhány más fertőzést. Szoros és gyakran hosszan tartó fizikai érintkezés szükséges olyan személlyel, aki már megfertőződött. Elsősorban köhögés és tüsszentés útján, valamint bőrkiütés útján terjed emberről emberre. A vírus a szemen, az orron vagy a szájon keresztül, illetve a bőrön keresztül juthat be a szervezetbe, ha az felszakad. A majomhimlős kiütéses személy által használt szennyezett ruházat, ágynemű vagy törölköző megérintése szintén kockázatot jelent. Előfordulhat, hogy a beteg nem veszi észre, hogy megfertőződött, mert a tünetek megjelenése egy-két hétig is eltarthat. A majomhimlő általában enyhe lefolyású, és néhány hét alatt elmúlik, de a gyermekek és a legyengült immunrendszerrel rendelkezők esetében súlyosabb lehet – fogalmazott a világszervezet.

Mintí rták, normális esetben a majomhimlő nehezen terjed, jelenleg anomáliának tekinthető, hogy mégis többen kapták el, és több országban ütötte fel a fejét. Az okok a következők lehetnek: új vírusvariánssal állunk szemben, ám ezt cáfolja, hogy egyelőre nem találtak elváltozást a vírusban; csökkent az emberek immunitása a himlővírus ellen; a vírusnak csak "szerencséje volt", egy fesztiválon adták át egymásnak a fertőzöttek, majd továbbutaztak. Jelenleg az utóbbi tűnik a legvalószínűbbnek.

Az Egészségügyi Világszervezet szerint világszerte 92 megerősített eset van, és további 28 gyanús esetet tartanak számon.
Egyelőre azt látni ugyan, hogy leginkább homoszexuális és biszexuális csoportok között terjed a vírus, ez nem egy kizárólag őket érintő megbetegedés. Nem egy kizárólag nemi úton terjedő betegségről van tehát szó.

Bár a himlőt mára már felszámolták, a korabeli tanulmányok szerint a himlő elleni vakcinák az esetek 85%-ában hatásosak voltak a majomhimlő ellen is. Léteznek majomhimlő elleni vakcinák, de viszonylag újak és széles körben nem elérhetőek. A WHO szakértői azonban azt mondták, hogy dolgoznak az elérhetőség javításán. Mindenkinek azonban nem lesz rá szüksége.

Forrás: Portfolio/BBC

További programok »

Egészségügy

A férfi egészség nem játék! – A szűrés kihagyhatatlan!

A Movember és a No-Shave November két olyan mozgalom, mely egész novemberben tart és a férfi egészség helyezik a középpontba. A férfi egészséggel kapcsolatban felkerestük dr. Seres Ábelt, a Békés Vármegyei Központi Kórház Pándy Kálmán Tagkórház orvosigazgató helyettesét.
2024. november 24. 16:23
FEL