Az idősek internetes átverése miatt aggódnak a magyarok

2019. június 11. 12:44 | behir.hu

A Kaspersky kutatásban részt vevő 55 éven felüliek közel fele mondta magáról, hogy csak nagyon keveset vagy semmit sem tud a digitális technológiáról.

A Kaspersky friss kutatása alapján egyértelműen kimutathatók a generációs különbségek az idősebb, technológiához kevésbé értő és a fiatalabb, gyakorlott nemzedékek között.

A felmérés magyarországi adataiból kiderül, hogy az 55 év felettiek majdnem fele ismeri el, nagyon keveset vagy semmit nem tud a technológiáról, problémát jelent neki egy-egy új elektronikus eszköz beüzemelése, ezen belül 52 százalékuk családtagjai segítsége nélkül nehezen tudná megoldani az új technikák miatti kihívásokat.

A fiatalabb generáció közel kétharmada pedig attól tart, hogy amíg ők távol vannak, a szüleiktől pénzt csalnak ki bűnözők vagy más, internetes feladatok során akadnak el.

A Kaspersky új globális kutatása, amelyhez Magyarországon is reprezentatív felmérést végeztek, megmutatja, hogy létezik generációs szakadék azok között „akik tudják és képesek” használni a technológiát, illetve az új elektronikus készülékeket otthon a mindennapok során, és azok között, akik úgy érzik, lemaradtak és kihívást jelent nekik minden egyes újabb feladat.

Az 55 év feletti magyar válaszadók majdnem háromnegyede (70,7 százalék) a „felszabadító”, „lehetőségeket teremtő” kifejezésekkel jellemezné a modern technológiát, mégis közel felük állítja, hogy nagyon keveset vagy semmit sem tud a használatáról és működéséről.

Segítségért leginkább családtagjaikhoz (70 százalék) fordulnak és záporoznak a „Meg tudnád javítani a telefonom?” vagy a „Meg tudnád nézni és újraindítani a routert?” kérdések. Ez pedig odavezetett, hogy ma már a 17-54 éves korosztály 64,8 százaléka aggódik szüleiért.

Utóbbiak közül 29,6 százalék attól tart, e-maileken keresztül pénzt csalnak ki felmenőiktől, 18,5 százalék azért nyugtalankodik, hogy nem tudnak interneten banki ügyeket intézni nélküle, 15 százalékuk fél, hogy online védelmük nem megfelelő, míg 12 százalék aggódik, következő látogatásuk során újabb feladatok várnak rájuk.

„A technológia rohamos fejlődése az autóinkban, irodáinkban és szociális környezetünkben minden generáció számára kihívást jelent.
Azok, akik már életük második felében járnak a változásokat nehezebben élik meg, gyakran félnek és érzik magukat kiszolgáltatottnak. A megfelelő oktatás eszközt jelenthet az ellenérzésekkel szemben és mindnyájan közelebb kerülhetünk belső Bill Gatesünkhöz” – mondja Kathleen Saxton, pszichoterapeuta.

 

Forrás: Világgazdaság

További programok »

FEL