– A múlt hét közepéig a cukorrépa termőterületének 51 százalékáról származó termést dolgozták fel, és a betakarítandó területnek körülbelül a 75 százalékán szedték már fel a répát – mondta a Világgazdaságnak Kelemen István, a Cukorrépa Termesztők Országos Szövetségének (CTOSZ) főtitkára. A hét második felében leállt a betakarítás, mivel elég sok eső esett.
– A terméseredmény egyelőre nem túl jó, hektáronként 50 tonna körül van, és 15,6 százalék a cukortartalom, ami szintén gyengének számít.
Kelemen István szerint azonban ebből még nem kell messzemenő következtetéseket levonni, ennél jobb is lehet a tényleges hozam. A cukorgyári nyilvántartás szerint ugyanis a termésátlagnál egy-egy tábla teljes területét veszik figyelembe, holott lehetséges, hogy az onnan származó összes répát még nem dolgozták fel – magyarázta a főtitkár.
Emellett a későn szedett répák jobb minőségűek, mint a koraiak. A szeptemberben betakarított termést az aszály megviselte, azóta azonban esett az eső, ami javított a hozamon. A múlt heti csapadék után a cukortartalom némileg csökken, de arányaiban kevesebbel, mint amennyivel a mennyiség növekszik, lényegesen, akár 20 százalékkal is több lehet a termés.
Az idén csökkent a termőterület, a jövő évi vetésekről azonban még korai lenne bármit mondani. Az egyetlen magyarországi cukorgyárat, a kaposvárit üzemeltető Magyar Cukor Zrt. már kiküldte a szerződésjavaslatát a termelőknek. A CTOSZ főtitkára szerint azonban most még mindenki arra vár, hogy kiderüljön, pontosan mit produkált idén a cukorrépa, a szerződéskötések decembertől indulhatnak.
– Elkésve nem vagyunk, mert ha jövő tavaszig megállapodnak a gazdák a gyárral, akkor időben megkaphatják a vetőmagot, március végénél, április elejénél korábban amúgy sem vetnek – tette hozzá.
Forrás: Világgazdaság