Az előadást a vízügyi és környezetvédelmi technikusok hallgatták végig. Az iskola azzal a céllal hívta meg a professzort, hogy felkeltse a diákok érdeklődését a klímaváltozás iránt.
– Az első két évben, kilenc, tizedikben ágazati alapismereteket tanulnak a diákok és kémiai kísérleteket végeznek, majd a sikeres ágazati alapozó vizsgáik után tizenegyediktől választhatnak szakirányt. A fiatalok vagy környezetvédelem szakirányban tanulhatnak tovább és környezetvédelmi technikusok lesznek – amelyen belül szintén vannak különböző szakirányok például települési környezetvédelem –, vagy vízügyi technikusnak tanulhatnak tovább – fogalmazott Schnider György, a Békéscsabai Szakképzési Centrum Vásárhelyi Pál Technikum és Kollégium intézményvezetője a képzés menetét illetően.
Szőllősi Nagy András professzor előadásában elmondta: az emberiség következő nagy problémája a vízkérdés lesz. A Magyar Tudományos Akadémia tagja kiemelte: klímaváltozás hatásainak 80 százaléka vízzel, vízen keresztül és víz által manifesztálódik.
– Igaz-e az, hogy a hidrológiai ciklus, a víz körforgása felgyorsulóban van? Mert ha igaz, akkor a szélsőségek előfordulási valószínűsége megnő. Azaz gyakrabban lesznek árvizek, azonban a víz mennyisége a földön nem változik, ami csak úgy lehetséges, hogy gyakrabban lesznek aszályok is és ezekre a szélsőségekre fel kell készülni – vetítette előre a szakember.
A professzor kiemelte: az elmúlt 30 évben 50 százalékkal csökkent az édesvizek élővilága. Hozzátette: az emberiségnek a szennyvízzel is kell kezdenie valamit, mert globálisan annak 85 százaléka tisztítás nélkül kerül vissza a vizekbe.