Az elmúlt fél évben négyen haltak meg lakástűz miatt Békés megyében

2022. június 8. 18:23 | behir.hu

Békés megyében az elmúlt hat hónapban 125 esetben keletkezett lakástűz és 4 esetben a tűz halálos áldozatot is követelt. A Békés Megyei Katasztrófavédelmi Igazgatóság arra hívja fel a figyelmet, hogy az ilyen esetek megelőzhetők.

Január 24-én a délutáni órákban Gyulán, a Szent István utcában csaptak fel a lángok, ahol egy kétszáz négyzetméteres, egyszintes családi ház három négyzetméteres kazánháza és a ház mellett lévő tizenkét négyzetméteres tűzifa- és szerszámtárolója égett teljes terjedelmében. A lángok az épület tetejének egy részére is átterjedtek. Az esethez riasztott helyi hivatásos tűzoltóknak a tüzet negyven perc alatt sikerült megfékeznie, de sajnálatos módon a tűzoltók oltás közben egy holttestre bukkantak – emlékeztet szerkesztőségünkhöz eljuttatott közleményében a Békés Megyei Katasztrófavédelmi Főigazgatóság.

Február 11-én Csorváson, a József Attila utcában gyulladt ki egy családi ház három helyisége. A tűzoltók több irányból avatkoztak be, de a negyven négyzetméteren pusztító lángokat még így is fél óra alatt sikerült teljesen eloltani. A szobában és az előszobában bútorok és felhalmozott használaton kívüli tárgyak és szemét égett. A beavatkozó tűzoltók oltás közben megtalálták az épület lakójának holttestét.

Tűz keletkezett május 15-én egy családi házban Biharugrán, a Vörösmarty utcában. Mire a tűzoltók a helyszínre értek, az ötven négyzetméteres ház már teljes terjedelmében lángolt. Az egységek a tüzet három vízsugár segítségével eloltották, valamint az épületből egy háztartási gázpalackot kimenekítettek. A tűzoltók az épület oltási munkálatai közben megtalálták a ház egyik lakóját, akinek az életét ekkor már nem lehetett megmenteni, a helyszínen életét vesztette.

Május 19-én egy lakóépület szobájában csaptak fel a lángok Békéscsabán, az Orosházi úton. A tűz egy huszonöt négyzetméteres lakószobában keletkezett, ahol az ott tárolt eszközök és berendezési tárgyak égtek, Az esethez riasztott helyi hivatásos tűzoltók a tűzoltás megkezdésével egy időben kimenekítettek az épületből egy füstmérgezést, valamint égési sérüléseket szenvedett idős hölgyet, majd két vízsugár és kéziszerszámok segítségével a tüzet eloltották. A kimenekített lakót a mentőszolgálat súlyos életveszélyes sérülésekkel, mentőhelikopter segítségével szállította kórházba.

Május 26-án korán reggel kigyulladt egy ötven négyzetméteres családi ház teteje és egy tizenkét négyzetméteres szobája Okányban, az Erzsébet királyné utcában. A tűzben berendezési és használati tárgyak égtek. Az esethez riasztott tűzoltók az oltási munkálatok közben egy szobában megtalálták a ház lakójának holtestét.

 

Van összefüggés a tűzesetek közt

A tűzesetekkel kapcsolatban a katasztrófavédelem munkatársai szerint megállaptható, hogy a tragédiák túlnyomó többségében egyedül élő, idős emberek esetében fordul elő gyakrabban, valamint az is, hogy a rossz műszaki állapotú, rendezetlen, elhanyagolt környezet kiemelkedő kockázati tényezőt jelent önmagunk és környezetünk számára. Rendkívül fontos feladat megértetni mindenkivel, hogy ha kicsit jobban odafigyelnünk az egyedül álló és idős rokonainkra, barátainkra, ismerőseinkre, valamint ha sikerül elérni náluk segítséggel vagy anélkül, hogy kicsit rendezettebb körülmények között éljék mindennapjaikat, azzal a tragikus kimenetelű esetek 90 százaléka elkerülhető.

A tapasztalat az mutatja, hogy azokban a lakásokban, ahol füstérzékelő volt felszerelve, nem alakult ki nagyobb tűz, nem történt tragédia, hiszen a lángokat már kialakulásukkor sikerült megfékezni. Ez a néhány ezer forintos készülék 85 decibellel sípol, ha füstöt észlel, így még a tűz kialakulásakor esély van azt megfékezni, ezzel emberi életet és anyagi javakat lehet megmenteni. Mindenképpen érdemes egy ilyen életmentő eszközt vásárolni, akár ajándékba is és a szoba közepén a plafonra szerelni. 

 

Amire még érdemes nagyon odafigyelni:
  • Azokban a háztartásokban, ahol fűtési időszakban fával fűtenek, ne legyen túl közel a tüzelő a kandallóhoz, cserépkályhához, vagy kazánhoz. 
  • Soha ne fűtsünk háztartási hulladékkal!
    Ahol rendszeresen szeméttel fűtenek, ott előbb-utóbb meg fog gyulladni a kéményben lerakódott kátrány és korom, amelyről a tűz könnyedén átterjedhet a ház tetejére.
  • Gyakori, hogy a dohányzás vezet sérüléssel járó, vagy halálos lakástűzhöz. Fekve, ágyban ne dohányozzunk, nehogy hamarabb elaludjunk, mint a cigaretta. 
  • A régen épült házakban több elektromos eszköz együttes használata túlterhelheti a hálózatot, ami miatt tűz keletkezhet. A régi elektromos rendszereket vizsgáltassuk felül egy villanyszerelővel!
  • Rendszeresen ellenőriztessük a fűtőberendezéseinket és a hozzá kapcsolódó füstelvezető rendszerünket!
     

A füstérzékelőn kívül a biztonság fokozása érdekében még mindenkinek javasolunk otthonra egy számára leginkább megfelelő tűzoltó készülék vagy készülékek beszerzését: minimálisan ajánlott a 2 kilogrammos ABC porral oltó vagy 2 literes habbal oltó, idősebbeknek vagy nagyobb gyerekeknek tűzoltó sprayt, a könnyű mozgathatóság érdekében. Nagyon fontos a piktogramokra odafigyelni, hogy milyen tüzet milyen oltóanyaggal olthatunk. Elektromos tüzet, vízzel, habbal ne próbájuk meg eloltani az áramtalanítást megelőzően. Égő olajra soha ne öntsünk vizet! A tűzet, csak akkor próbáljuk mi magunk eloltani, ha a saját testi épségünk kockáztatása nélkül az lehetséges. Ha nem, azonnal meneküljünk, valamint szóljunk a szomszédoknak, és hívjuk a 112-es segélyhívószámot!

A tragédiák megelőzését szem előtt tartva a Békés Megyei Katasztrófavédelmi Igazgatóság rendszeresen erőfeszítéseket tesz a „kockázati kategóriába” tartozó lakosság megszólítására. A tájékoztatás több síkon történik, saját internetes felületen megjelenítve, szórólapokon, sajtókapcsolatokon keresztül, valamint társ- és együttműködő szervezetek bevonásával. Reméljük, hogy a megfelelő tájékoztatásnak és az egyéni felelősségvállalásunknak köszönhetően a jövőben már jóval kevesebb tragikus kimenetelű tűzesethez riasztják megyénk tűzoltóit.

További programok »

FEL