– A gazdaságok által művelt, több mint 4,8 millió hektár mezőgazdasági földterület nyolctizede szántó. Az elmúlt tíz évben jelentősen emelkedett a legalább középfokú mezőgazdasági végzettségű gazdaságirányítók aránya – olvasható a Központi Statisztikai Hivatal (KSH) a 2020-as agrárcenzus előzetes eredményeit összefoglaló kiadványában.
A 10 évente ismétlődő mezőgazdasági összeírás célja egy teljes körű felmérés végzése a hazai gazdaságok szerkezetével és a mezőgazdaság aktuális helyzetével kapcsolatban. A friss kiadvány közli, hogy a hazai gazdaságok száma a 2010-es cenzus óta, az akkori mintegy 351 ezerről 2020-ra 234 ezerre csökkent.
– A csökkenő tendencia elsősorban az állattartással foglalkozó gazdaságokat érintette, amelyek aránya 2010-ben még 46 százalék volt a gazdaságokon belül, 2020-ban azonban már csak 25 százalék. Mindeközben a főként növénytermesztéssel foglalkozó gazdaságok aránya 41 százalékról 67 százalékra nőtt, a vegyes gazdaságoké pedig a 2010-es 13 százalékról 2020-ra 9 százalékra változott – közölte a KSH. Mint írták, a változó tendenciákban az alacsonyabban jövedelmező állattenyésztés és a növénytermesztést preferáló uniós agrárpolitika is szerepet játszott.
A több mint 4,8 millió hektár mezőgazdasági földterület – hazánk közel 52 százaléka – túlnyomó része (82%) szántóterület, 15 százaléka gyep, 2 százaléka gyümölcsös, a szőlőterületek aránya pedig 1 százalék.
– A fiatalabb gazdálkodók a gyümölcstermesztéshez használnak nagyobb arányban területet, a szőlőtermesztéssel foglalkozó gazdálkodók pedig inkább az idősebbek közül kerülnek ki. A hazai gyümölcsösök közel harmadán (31%) termesztenek almát, 17 százalékán meggyet, a tizedén diót, ennél kisebb arányban pedig szilvát (9%), kajszibarackot (8%), bodzát (6%) és őszibarackot (5%) – olvasható a statisztikában.
A gazdaságok irányítóinak 55 százaléka 40–64 éves, de jelentős mértékben (35%) képviseltetik magukat a 65 éves vagy idősebb irányítók, és csupán a gazdaságok 10 százalékát irányítják a fiatalabb generáció (14–39 évesek) tagjai.
– 2010 óta folyamatosan nő a gazdák átlagéletkora, 2020-ra a 65 év alatti gazdálkodók aránya 73-ról 65 százalékra csökkent. A női irányítók aránya az idősebb korosztályokban volt magasabb, a legalább 65 éves gazdálkodók 33%-a nő, a fiatalabb generációk között arányuk 26 százalék – tették közzé a KSH szakemberei. Mint írták, a gazdálkodók körében a korábban jellemző gyakorlati tapasztalatot egyre inkább felváltja valamilyen fokú mezőgazdasági végzettség.
Bár 2020-ban a magyar gazdaságok több mint felét (53%) még továbbra is gyakorlati tapasztalatok alapján gazdálkodó irányító vezette, alapfokú mezőgazdasági végzettsége már a gazdálkodók 11, középfokú 19, míg felsőfokú végzettsége 9 százalékának van.
Az agrárcenzus eredményeivel kapcsolatos bővebb információkat ezen az oldalon találhatnak.
Forrás: Központi Statisztikai Hivatal