A tréningen az érintett szülők számos kérdésre kaphatnak választ a gyermekük viselkedésével kapcsolatban – többek között:
Miért nem kér enni? Miért akar hosszú ujjú pólót nyáron? Miért nem akar sehová elindulni? Miért borul ki bevásárlás közben? Miért nem válaszol, ha kérdezem? Miért nem figyel rám? Hol találunk óvodát/iskolát? És még ezer más kérdés, amire választ kaphatnak az érdeklődők a közös beszélgetés, interaktív előadás során.
A gyulai programmal kapcsolatban Szilvásy Zsuzsannával, a Mars Alapítvány megálmodójával és motorjával, az Autizmus 1.0 tréning megalkotójával és trénerével beszélgettünk telefonom.
– A szülőtréning egyben terápia is?
– Igen is, meg nem is. Több mint 10 éve dolgozunk együtt olyan családokkal, akik nemrégiben kaptak autizmus diagnózist. Egyebek mellett az autizmus témakörét elemezzük, illetve tréningszerű gyakorlat során a családok a megtapasztalt problémáikról számolnak be. Közösen gondolkodunk, eszközöket mutatunk be – és ez már tényleg egy közös csoportos munka.
De még sem nevezném terápiának, hiszen mi nem pszichológusok vagy pszichiáterek, hanem autizmussal foglalkozó szakemberek vagyunk. Ugyanakkor mindig olyan érzéssel mennek el a családok, hogy nincsenek egyedül.
– Feltöltődnek.
– Abszolút! Sokan bevallják, hogy rég volt ilyen két nyugodt napjuk. A fő visszaigazolás az, hogy nagyon nagy szükség volt arra, hogy megértsék, miben vannak. Általában a tréningeket követően a közösség tagjai továbbra is kapcsolatban maradnak.
– Az utóbbi években egyre több szervezett program foglalkozik az autizmussal, elfogadóbbak az emberek ezzel a rendellenességgel, mint mondjuk 20 éve?
– Nagyon fura, hogy az autizmus a fogyatékosságok közé van beosztályozva, miközben nekik mondhatni semmilyük sem hiányzik. Szerencsére nagyon sokat változott a világ, egyre több ember ismeri ezt a szót. A társadalom már lényegesen befogadóbb, miközben az ellátások: az óvodák, az iskolák még mindig nincsenek felkészülve ezekre e gyerekekere.
Bővebb információk: ITT!