Átadták a közel egymilliárd forintból megépített geszti iskolát

2017. augusztus 31. 11:18 | Papp Ádám Sándor

A sarkadi járásban található településen az 1700-as évek óta nem épült közintézmény, a diákok a második világháború óta a Tisza-kastélyban végezték tanulmányaikat.

Az alig ezer lelket számoló településen, Geszten 800 millió forintból építettek általános iskolát, amelyben közel száz diák kezdheti meg a tanulmányait. Emellett közel negyedmilliárd forintból konyhával, étkezővel ellátott, két csoportos óvodát is átadtak.

– Egy csodának vagyunk a szemtanúi, amely még 2013-ban kezdődött – fogalmazott dr. Maruzsa Zoltán, az Emberi Erőforrások Minisztériumának köznevelésért felelős államtitkára. – Ebben az évben kerül sor az iskolák állami fenntartásba vételére, ami nagyon fontos, hiszen ezzel jelent meg a magyar oktatási rendszer átalakításában az az állami szerepvállalás, ami gyökeresen új alapokra hivatott azt helyezni – tette hozzá.

 

 

Lázár: Meg kell erősíteni az ország keleti és déli régióit

Az ünnepségen résztvevő Lázár János Miniszterelnökséget vezető miniszter az iskolai fejlesztésen kívül több, a régióban történő változásról is beszámolt.

– Hosszú évtizedek után Békéscsabát is bekötjük az autópályák vérkeringésébe. Lehetőséget teremtünk nem csak arra, hogy elmenjen innen az ember, hanem arra is, hogy minél többen érkezzenek a térségbe. Továbbá lehetőséget nyújtunk arra, hogy még több munkahely legyen ebben a közösségben. Közel 500 milliárd forintos költséggel, összekötjük Szegedet Békéscsabával és Debrecennel, Magyarország két nagyon fontos egyetemi és társadalmi központjával.

A Miniszterelnökséget vezető miniszter továbbá úgy fogalmazott, hogy az ország keleti és déli részén élők nagy esélyt, gazdasági, anyagi, emberi és szellemi erőforrás-tartalékot jelentenek. Hozzáfűzte: a kormány arra vállalkozik a jövőben is, hogy lehetőséget teremtsen minden Békés megyében élő polgár számára.

A település polgármestere, Fábián Zsuzsanna ünnepi beszédében azt mondta: arra készülnek, hogy megtartsák és méltó helyre emeljék a települést és 21. századi körülményeket teremtsenek az itt élőknek,  tanulóknak és az innen eltávozottaknak, valamint lehetőséget teremtsenek a határon túli magyarság számára.

Fábián Zsuzsanna polgármester elmondta, hogy az önkormányzat saját forrásból építtette meg a kétcsoportos óvodát és a kétszáz adagos közkonyhát, a kormány pedig hazai forrásból, több mint 800 millió forintból a nyolc tantermes, tornatermes általános iskolát. Szeretnének bölcsődét építeni, és az új intézmény felső szintjén hat apartman kialakítását is tervezik - említette meg.

Először 2012-ban pályáztak a Tisza-kastély turisztikai célú felújítására, akkori pályázatuk nem nyert, elindult viszont a tárgyalás a műemléképület állami kézbe vételéről. Az adásvételi szerződést 2014 októberében kötötték meg - ismertette.

Geszten - ahol korábban az 1700-as évek óta nem épült közintézmény - jövőre várhatóan elkezdődik a Tisza-kastély felújítása a Nemzeti Kastélyprogram részeként. A Magyarországi Református Egyház a tervek szerint 2019-ben veheti birtokba a kastélyt, amely az egyház oktatási és képzési központja lesz. Látogatóközpont is létesül benne, amely a kastély és a Tisza család történetét mutatja majd be 21. századi eszközökkel, élményszerű formában.

Forrás: 7.tv/kormany.hu

További programok »

FEL