Amikor nem azért hoz rossz jegyet, mert buta, hanem mert beteg a gyerek

2021. november 2. 16:24 | behir.hu

Az ADHD - figyelemhiányos hiperaktivitás-zavar - jeleiről dr. Bohács Krisztina PhD, a Gem Tanulási központ szakmai adott információt.

Október az ADHD - A figyelemhiányos hiperaktivitás-zavar - tudatosításának hónapja volt. Mi az ADHD, és hogyan lehet felismerni? Dr. Bohács Krisztina PhD, a Gem Tanulási Központ szakmai vezetőjének egy interjúját foglaljuk össze. 

 

Mi az ADHD?

Az ADHD tulajdonképpen a kontroll, az önszabályozás problémája. Hátterében agyi elváltozás áll, mely a prefrontális lebenyt - agyunk elülső részét érinti. Az ADHD-s emberek agyában a kémiai-biológiai folyamatok eltérően játszódnak le, ezért gyakran túlreagálnak helyzeteket, erős érzelmi kitöréseket élnek meg, vagy éppen ellenkezőleg: nagyon enyhe érzelmi reakciót adnak bizonyos helyzetekre. Az ADHD felismerése trükkös lehet, mert sokféle tünetcsoport egy-egy tünete lehet jelen az egyes érintetteknél. Nincs két egyforma ADHD-s ember. 

 

ADHD tünetei

Az ADHD-n belül elkülöníthetünk figyelemhiánnyal és hiperaktivitással-impulzivitással kapcsolatos tüneteket. A két tünet kombinációi is jelen lehetnek egy adott személynél. A figyelemhiányos gyermekre jellemző egyfajta álmodozás, elkalandozás. Ezek a gyermekek nehezen követik a közös órai munkát, belekezdenek egy feladatba, de egyszer csak azon kapják magukat, hogy már nem is a feladattal foglalkoznak. Nehezíti a diagnózist, hogy ez a viselkedés nem zavarja a csoport munkáját, a többiek feladatmegoldását, ezért a környezet sok esetben nem figyel fel a problémára. A hiperaktivitás, impulzivitás tünetegyüttese talán szembetűnőbb a szülők és a pedagógusok számára. A hiperaktivitással küzdő gyermekre jellemzőek a dührohamok, egyfajta izgágaság, túlmozgás, heves érzelmi reakciók és akár agresszív viselkedés is. A biztos diagnózishoz megfelelő mérési eszközök, tesztek szükségesek.

 

ADHD diagnózis

A legtöbb gyermek tesztelését a pedagógusok kérik, amikor bizonyos magatartásproblémák zavarják az iskolai óratartást. Egyes esetekben a szülőnek tűnik fel, hogy valami nincs rendben, nem úgy reagál a gyermek a nevelési módszerekre, ahogy elvárná tőle. A Gem Tanulási Központban nem korhatárhoz kötött az ADHD-t és a kognitív képességeket felmérő tesztelés. Számunkra az a legfontosabb, hogy felmérjük a képességeket, és személyre szabott segítséget tudjunk nyújtani. A klinikai diagnózis nálunk másodlagos. Mivel az ADHD felnőtt korban is problémát okozhat, felnőttek tesztelésével és tréningjével is foglalkozunk.

A klinikai vonalon jellemzően gyógyszerekkel segítik pótolni azokat a kémiai anyagokat, amelyek nem megfelelő mennyiségben vannak jelen az ADHD-ban érintett személy agyában. A tanulási központban olyan személyre szabott programmal segítik az ADHD megértését és kontrollálását, amely kiegészíti a gyógyszeres kezelést. 

A szakember hozzátette, hogy felnőttek is ugyanúgy lehetnek ADHD-sok mint a gyermekek. 

Forrás: femina.hu

További programok »

FEL