– A harcművészet csak egy tükör, megmutatja azt, aki ide érkezik – kezdte a beszélgetést Máday Norbert. A kelet-európai főinstruktor kiemelte, a Wing Tsun a kungfu háromszázhatvanöt vállfajából az egyik, de az egyetlen, amelyet egy nő alapított, egy apáca. Ő a shaolin kungfu erőre építő technikáját, a könnyedségre és a gyorsaságra alakította át, arra, amelyre egy idősödő nőnek szüksége volt. Így lett egyszerű, gyors, hatékony és dinamikus. A nagymester aláhúzta, a Wing Tsun mindenkihez, így a fiatalokhoz is szól.
– 2025 Magyarországán a fiataloknak a rendre, az önfegyelemre, a kitartásra, az akaratra, az összpontosításra, minden olyan dologra, amelyre az emberi személyiségfejlődésnek szüksége van, azt Wing Tsun biztosítani tudja – fejtette ki röviden Máday Norbert.
A nagymester minden évben kétszer érkezik Békéscsabára, hogy a tanulóknak és a mestereknek egyfajta továbbképzést tartson. A résztvevők éppen a ragadókezes-technikát gyakorolták átszellemülten. Szél Gábor nagymester már 25 éve tanítja a fogásokat a megyeszékhelyen. Mint mondta, a Wing Tsun nem csupán egy harcművészet, hiszen sokkal több annál. A fegyelem mellett a legfontosabb, a közösség összekapcsolása.
– Én nem csak önvédelmet oktatok, hanem közösséget építek. Aki itt van velünk, az egy nagyon jó baráti körbe kerül, családias hangulatban tréningezünk. Van, aki ezért jár, mert duci, van, aki azért, mert a mozgáskoordinációja nem olyan, van, aki idősebb és egyedül maradt, szüksége van társaságra. Itt a tanulók hetente kétszer találkoznak, együtt edzenek, esetleg isznak egy üdítőt a foglalkozás végén. Jó közösséget biztosítunk itt a tanulók számára – foglalta össze a közép-európai főinstruktor-helyettes.
Szél Gábor elárulta, hatéves a legfiatalabb tanítványa, hetven év fölött jár a legidősebb. Mint mondta, minden héten kétszer tartanak a megyeszékhelyen foglalkozást, amelyre bárki elmehet, csak egy tornacipő, melegítő alsó és fehér póló szükséges a részvételhez.
Aki érdeklődik a Wing Tsun iránt, az első alkalommal csak kipróbálja a foglalkozást. Ha tetszik, amit lát, illetve a nagymesternek is tetszik a résztvevő hozzáállása és viselkedése, akkor beiratkozik, ha nem, akkor pedig barátként távozik.