Az ünnepség díszvendége Soltész Miklós, a Miniszterelnökség egyházi és nemzetiségi kapcsolatokért felelős államtitkára volt. A politikus beszédében aláhúzta, az évszázados kultúra, évszázados együttlét, nyelvek különbözősége, táncok különbözősége, ez nem, hogy szét kell feszítsen egy nemzetet, hanem sokkal inkább szebbé és erősebbé kell tegye. Hozzátette: azt is látjuk, hogy a világban több helyen a különböző nemzetek vagy népcsoportok nem tudnak egyezni egymással, feszültség van köztük, és néha csak egy szikra kell, hogy utána óriási baj következzék be.
– Ezért fontos, hogy a nemzetiségekkel az össznemzet nagyszerűen és szépen tudjon együtt élni. Nyilván az a sok-sok támogatás, amely akár ide Békés vármegyébe, akár Gyula városába is érkezik a nemzetiségeken keresztül, az a kisebb-nagyobb közösségeiket szolgálja. De szolgálják a nagy közösséget is, hiszen ha megszépül egy iskola, egy templom, egy közösségi ház, az mindenkinek jó, az mindenkinek öröm – fejtette ki Soltész Miklós.
Molnár Sándor, a Békés Vármegyei Közgyűlés elnöke kiemelte: a nemzetiségek egy olyan színt visznek Magyarország történelmébe és kultúrájába, amely sokkal szerteágazóbbá, színesebbé teszik a mindennapokat.
– Békés vármegyében kimagasló a nemzetiségek száma és aránya is, emiatt pedig kiemelt figyelmet kell fordítsunk rájuk. Gyakorlatilag a mindennapjaink részévé váltak az elmúlt évszázadok során, hiszen ezzel beépült a kultúránkba, a gasztronómiánkba, a helyi értékekbe, a nyelvünkbe sok-sok olyan elem, amelyet a nemzetiségek hoztak és ezzel tették színesebbé a Kárpát-medence kultúráját – mondta el Molnár Sándor.
Az ünnepség során átadták a vármegyei nemzetiségi díjakat. Az elismertek között volt az Eleki Németek Egyesülete, amely 1992-ben alakult. Kocsis Józsefné, az egyesület elnöke elmondta, programjaikban nemcsak gyűjtik, hanem újjá is élesztik a hagyományokat, az eleki népszokásokat.
– Ez az egyesület ez most valóban mindent megtesz annak érdekében, hogy az eredeti célkitűzéseinket megvalósíthassuk és egy emberként éteszi a dolgát. Hálásak vagyunk azoknak, akik felismerték, hogy hosszú éveken, évtizedeken keresztül próbálunk nagyon sokat tenni, elsősorban az identitásunk megőrzése érdekében, bevonva az iskolásokat és az óvodásokat is – ismertette Kocsis Józsefné.
Az Eleki Németek Egyesülete mellett a Krajcsovicz Andrásné, Rádai Imre és a Méhkeréki Románok Egyesülete vehette át elismerését Soltész Miklóstól, Molnár Sándortól és Mucsi Andrástól.
Az ünnepséget megelőzően a Békés Vármegye Önkormányzata remdkvüli közgyűlésre gyűlt össze az intézményben. A grémium tagjai a Békés Vármegyei Vállakozásfejlesztési Alapítvány kuratóriumi tagjainak és felügyelő bizottsági tagjai december 31-én lejáró mandátumának megújításáról, egy alapító okirat létrehozásáról és a Békés Vármegyei Közgyűlés elnökének, valamint alelnökeinek illetményéről tanácskoztak és hoztak döntéseket.