Idén hazánkban április 3-án országgyűlési képviselőválasztás és népszavazás is lesz egyszerre.
Horváth Mihály, a Békés Megyei Területi Választási Iroda vezetője mindezzel kapcsolatban elmondta, ebből kifolyólag igen sok feladat hárul a helyi választási iroda vezetőire, azaz a települési jegyzőkre, valamint az országgyűlési egyéni választókerületi választási iroda vezetőire.
Hozzátette, a Nemzeti Választási Iroda lehetőséget biztosított arra, hogy két felkészült szakembere – Mucsi Tamás főosztályvezető és Péteri Attila elnöki főtanácsadó – is előkészítő előadást tart a konferencián, akik az összes felmerülő kérdést megválaszolják.
Kiemelte, a választópolgár legelőször is a postással találkozik, aki az ún. értesítőket hozza – mindazoknak a választóknak, akiknek január 26-a előtt, a bejelentet magyarországi állandó lakcíme az országos névjegyzékben rögzítésre került.
Elmondta, a választópolgár vagy országgyűlési egyéni választókerületi jelöltet, illetve a jelölő szervezetek által állított országos listát támogatja, vagy ha véletlenül nemzetiségi névjegyzékben szerepel valaki, és a nemzetiségi listát tudott állítani, akkor nem pártlistára, hanem nemzetiségi listára szavaz.
Békés megye 75 településén több százan vesznek részt a választás lebonyolításában; minden szavazókörben legalább öttagú szavazatszámláló bizottság működik, ebből három választott, s ha a delegáltakkal nem egészül ki ötre, akkor a jegyző gondoskodik a minimalizált létszámról.