A tavaszi vetéssel az ország nagy részén végeztek május közepére

2026. június 2. 18:07 | behir.hu

A tavaszi gabonafélék vetése az előirányzott terület 97,5 százalékán fejeződött be május 14-ig, kisebb arányban, mint egy éve. Az egyes gabonafélék vetése a vizsgált időpontban a szemescirok kivételével megközelítette a 90-100 százalékot az Agrárközgazdasági Intézet (AKI) összefoglalója szerint.

A tavaszi mezőgazdasági munkák helyzetét felmérő operatív jelentések szerint 2026-ban a tavaszi vetésű szántóföldi növények tervezett vetésterülete 1,8 millió hektár volt, ennek mintegy fele az Észak- és Dél-Alföld régióban található.

A legnagyobb tavaszi vetésterülettel Békés (172,9 ezer hektár), Hajdú-Bihar (165,6 ezer hektár), Szabolcs-Szatmár-Bereg (163,8 ezer hektár) és Jász-Nagykun-Szolnok (161,6 ezer hektár) vármegyében számoltak, egyenként mintegy 8,9-9,5 százalék részesedéssel. A vármegyék többségében a tavaszi munkák a végéhez közeledtek május közepére.

A jelentés időpontjában, 98,2 százalékos készültségnél a kukorica vetésterülete 662,7 ezer hektár körül alakult. A kukorica tervezett 674,7 ezer hektár vetésterületének 25,8 százaléka az Észak-Alföld, 18,6 százaléka a Dél-Dunántúl és 15,2 százaléka a Közép-Dunántúl régióban található.

A napraforgó vetése majdnem teljes egészében befejeződött, bevetett területe 807,7 ezer hektár, ami 3,2 ezer hektárral kevesebb a tervezettnél. A vetésterület mintegy harmada az Észak-Alföldön (29,8 százalék), közel negyede pedig a Dél-Alföldön (23 százalék) helyezkedik el - derül ki az AKI összefoglalójából.

Forrás: MTI

További programok »

Friss hírek

Országos bajnok a BRSE U17-es csapata – galériával

Megvédte bajnoki címét a Békéscsabai Röplabda Sportegyesület U17-es csapata a Szalayné Sebők Éva Országos Bajnokság hatos döntőjében. A csabai fiatalok a hazai rendezésű fináléban 3:1-re győzték le a Vasas Piros együttesét, így az U15-ösök és az U20-asok után az U17-es korosztályban is aranyérmet szereztek.
2026. június 7. 18:45
FEL